מה עושים בתהליך טיפול זוגי?

אנשים שחווים קשיים בזוגיות שואלים את עצמם מה עושים בתהליך של טיפול זוגי ?
בפוסט הזה אנסה להסביר מה עושים בתהליך של טיפול זוגי וזאת למרות שאין שני אנשים זהים ובטוח שאין שני זוגות דומים כך קורה גם שכל תהליך של טיפול זוגי מתנהל אחרת.

מה עושים בתהליך טיפול זוגיכל תהליך של טיפול זוגי מתחיל בפגישת היכרות שאחריה מתקבלת החלטה על כיוון התהליך בשבועיים שלושה הראשונה. אם הייתה בגידה, אם יש מצב של חוסר אמון, אם יש סערה מאוד גדולה מחליטים הרבה פעמים שהפגישות הראשונות של תהליך הטיפול הזוגי תהיינה פגישות נפרדות עם כל אחד מבני הזוג. מפגשים שלי עם כל אחד מבני הזוג מאפשרים גם פריקה של הרגשות הקשים וגם שיתוף בדברים שאי אפשר לשתף במפגשים המשותפים. במפגשים הפרטניים אני יכול לשקף לכל אחד מבני הזוג דברים שאילו הייתי אומר לו בפגישות המשותפות היו עלולים לשמש נגדו.

אחת הדרכים להסביר מה עושים בתהליך של טיפול זוגי היא לדבר על ארבעה צירים של התקדמות.

התנהגותי, ריגשי, קוגניטיבי, רוחני.

כמובן שזאת חלוקה סכמתית והדברים קשורים זה בזה ותמיד התנהגותי קשור ברגשי בקוגניטיבי וגם ברוחני. אבל לצורך העניין אני מניח את זה ככה.

 

התנהגותי

בציר ההתנהגותי אנחנו בוחנים את ההתנהלות היום יומית של בני הזוג. החל משיחה וקבלת החלטה משותפת כיצד נפרדים בבוקר, תדירות וקצב התקשורת בהודעות ושיחות במשך היום, כיצד מתנהגים כשנפגשים, מסדרים יחד סדר יום משותף, חלוקת תחומי אחריות ועוד.

לדוגמה למשל מחליטים יחד שנפרדים בבוקר בנשיקה, נפגשים בחיבוק, יושבים בערב לשיחה של רבע שעה ואז בונים מנגנונים שיאפשרו לנו לקיים את ההחלטות.

בציר ההתנהגותי אנחנו לומדים מודלים של תקשורת מקרבת ושל התנהלות בתוך קונפליקט.

בנוסף חלק מתהליך של טיפול זוגי יבדוק גם את שביעות הרצון של בני הזוג מיחסי המין שלהם ויעניק להם כלים של תקשורת במיטה, כלים לעינוג הדדי וכלים שיעצימו את יחסי המין שלהם.

ריגשי

בציר הרגשי אנחנו נבדוק מה קורה לנו בסיטואציות חיים השונות ומדוע אנחנו פועלים באופן כזה. למשל אדם יכול לבחון למה הוא מתרגז כל כך כאשר משהו בסדר של החדר או המטבח מופר. מישהו אחר יוכל לבדוק למה הוא מתרחק ומתכנס ומתחיל שעות ולפעמים ימים של שתיקה רועמת כתוצאה מזה שאמרו לו משהו שלא מצא חן בעיניו. בני הזוג לומדים להכיר את עולמם הרגשי ולתקשר את רגשותיהם באופן שלא מאשים ולא פוגע באחרים.

קוגניטיבי

המחשבות שלנו קשורות ברגשות שלנו ולהפך. בציר הקוגניטיבי אנחנו עושים פועלים גם להתבונן על המחשבות שלנו ועל הפרשנויות שלנו למציאות וגם לומדים מודלים שונים של תקשורת, של נתינה וקבלה, מודלים של הורות, מודלים ומפות של חיי הנפש שלנו. ההתקדמות בציר הקוגניטיבי תומכת ביכולת שלנו לשמר התנהגות ולשלוט או לנהל את עולמנו הרגשי.

רוחני 

מבחינתי התהליך של טיפול זוגי עוסק באיכות החיים של כל אחד מבני הזוג. לכולנו יש ממד רוחני בחיינו, במהלך הטיפול הזוגי עולות וצפות שאלות רבות הקשורות לעצם חיינו כאן. תהליך של טיפול זוגי במיטבו כולל גם היבט רוחני ואחת התוצאות שלו היא תפיסת עולם משותפת של שני בני הזוג לתפקיד ולמשמעות של מערכת היחסים בחיי בני הזוג. בסופו של דבר אנחנו רוצים לחיות את חיינו במדדים גבוהים של מה שנקרא אושר ויחסים טובים יכולים בהחלט להיות חלק נכבד מזה.

נשמע מסובך ? לא כל כך .. 

בפועל אנחנו יושבים ומדברים כל מה שכתבתי כאן מתקיים אולי אצלי בראש אבל בפועל הרבה פעמים אני שואל על מה רוצים לדבר ומדברים על הדברים שלכם. במציאות יום אחרי יום שבוע אחרי שבוע לומדים להכיר אחרת המריבות יורדות התקשורת משתפרת והתשוקה חוזרת .

התקשרו עוד עכשיו לקבלת שיחת מיקוד חינם 

× ואטסאפ