תרגול והטמעה של מיינדפולנס בתהליך טיפול זוגי
תרגול והטמעה של מיינדפולנס בתהליך טיפול זוגי

מיינדפולנס – מתורגם בעברית ל קשיבות זאת דרך חיים הנשענת על שלוש רגליים:

תשומת לב לכל מה שקורה, נדרשת נוכחות לרגע.

התבוננות לא שיפוטית על העולם ועל המחשבות שלנו.

תודעת מתחיל  לראות כל רגע מחדש.

הגישה המערבית למיידפולנס התפתחה בארה"ב בסוף שנות השבעים ובשנות  השמונים של המאה הקודמת על ידי פרופסור לרופאה ג'ון קבט-זין  ואחרים על בסיס ידע בודהיסטי ובשילוב מחקרים קליניים. הטכניקה שולבה בתהליכי ריפוי  ותהליכים פסיכולוגיים רבים כגון MBSR , MBCT, ACT  ועוד.

אלפי מחקרים הוכיחו כי תרגול מיינדפולנס או מדיטציות באופן סדיר משפר את איכות החיים שלנו. יש הרבה גישות והרבה תרגילים מעולם המיינדפולנס שמה שמשותף לכולם הוא הבאת תשומת הלב למה שמתרחש בהווה.

מה זאת אומרת נוכחות ברגע באופן כללי ?

המוח שלנו הוא אחד הדברים המדהימים בטבע. פאר האבולוציה. יש לנו יכולות לפתח, לחקור, ליצור, לדמיין, לשתף פעולה, באמת בורכנו ביכולות מדהימות.

יחד עם זאת המוח שלנו לא תמיד משרת אותנו נאמנה.
המוח נוטה באופן אוטומטי "לשוטט" בדמיון. כתוצאה מכך אנחנו חווים שוב ושוב חוויות עבר או מפנטזים על חוויות עתיד אפשריות.
אין בעיה עם לחשוב על העתיד – קוראים לזה תכנון.
אין בעיה עם מחשבות על העבר – קוראים לזה למידה.
אבל אם אני מזדהה עם המחשבות שלי וחי אירועי עבר או עתיד אני חי בסרט.

האם עכשיו בזמן קריאת שורות אלה אתה מודע לנשימה שלך? לתחושות בגוף? לצלילים של הסביבה? כמה אתה ערני למה שמתרחש כעת בסביבה הפנימית והחיצונית שלך?

התבוננות לא שיפוטית

המוח שלנו יודע בעיקר לשפוט. בעיקר החשיבה שלנו בעיקר במערב מתוכננת להיות חשיבה דיכוטומית. אנו נוטים להגדיר דברים או כטובים או כרעים. אנחנו מרבים להשתמש בהיגיון שלנו כדי לנתח דברים. אכן ההיגיון כמו סכין זה מה שהוא עושה הכי טוב, חותך, מנתח, מפריד ומתייג. אני אוהב לצטט את אלברט איינשטיין שאמר "היגיון בריא הוא אוסף האמונות הטפלות שאדם אסף עד גיל 18". תכונות אלה של המוח שהביאו אותנו לפריצות מדעיות וטכנולוגיות מדהימות לא תמיד משרתות אותנו במערכות היחסים שלנו. אימון במיינדפולנס הוא אימון בחוסר שיפוטיות. אנחנו מתאמנים להפסיק לשפוט את עצמנו ואת הזולת.

תודעת מתחיל

יש לנו המון זיכרונות והמון ידע. המוח שלנו ממהר להחליט על מצבים ועל העולם. זה מצוין להישרדות שלנו כבני אדם משום שאם בא נמר עליינו לברוח ולא להתחיל לחשוב מה זה?

המוח שלנו עצלן וממהר לקנות סיפור טוב וקוהרנטי ולהאמין בו מבלי לחפור לעצמנו יותר מיד.
מצד אחד זה משרת אותנו נפלא מצד שני אנחנו מרבים להתכחש למציאות.
כולנו משתנים מיום ליום, הגוף משתנה, התפיסות והגישות משתנות, ראיית העולם משתנה והנסיבות משתנות.
תודעת מתחיל מאפשרת לנו לבחון דברים כל יום מחדש ולהיות רלוונטיים למציאות.

מה עושים עם זה בחדר בזמן טיפול זוגי.

הדבר הראשון זה העמדה הפנימית של המטפל. מטפל זוגי שמיומן במיינדפולנס מפתח יכולת הקשבה נקייה, תשומת לב לפרטים ויכולת להיות לא שיפוטי. כמו כן למרות שהמטפל יודע על מה דובר המפגשים הקודמים הוא בוחן את עצמו כל פעם מחדש.

בעצם התנהגותו והדוגמה שהוא מציב בחדר הוא מקרין על האווירה הכללית.

כפי שראינו המוח הוא מכונה נפלאה ומשרת מדהים אבל הוא אדון גרוע.

ככל שמתאפשר בכלים שונים ובדוגמאות המטפל עוזר לבני הזוג לתרגל את עקרונות המיינדפולנס.

בני זוג שנמצאים במצב משברי או שחיקה מאבדים את היכולת שלהם להיות בתשומת לב למה שקורה ונאמר. הם גם מאבדים את היכולת שלהם להיות בתשומת לב לרגשות שלהם. הרבה פעמים אנשים נמצאים בכעס, פחד או דחיה מבלי לשים לב לכך.

המיינדפולנס מאפשר לבני הזוג לבחון את האמונות שלהם במחשבות שלהם. לבצע הרחקה בין מי שהם לבין הכעסים שלהם. להתחיל לראות את עצמם, את בני הזוג ואת הדינמיקה ביניהם בעיניים לא שיפוטיות.

תודעת מתחיל בחדר המיטות.

אחד האתגרים הכי גדולים של זוגות הוא שימור התשוקה במערכת יחסים ארוכת שנים. יש מגוון גדול של שיטות תרגילים וכלים שמנסים לתחזק את התשוקה. אדם שמתרגל את היכולת שלו להיות בתודעת מתחיל יכול להגיע אל מעשה האהבה והמיניות מתוך עמדת מתחיל. בני הזוג לומדים להתבונן במבט רענן ומתחדש זה על זו.

לסיכום מיינדפולנס היא דרך חיים שמאפשרת לנו להיטיב עם עצמו ועם מערכות היחסים שלנו.
יש אנשים שעבורם קבלת כלים פשוטים של תשומת לב חסרת שיפוט ושל תודעת מתחיל מייתר עבורם תהליכי עומק ארוכים ומתישים.

× ואטסאפ
דילוג לתוכן