תתחברו לצד הנשי שלכם
תתחברו לצד הנשי שלכם

נשים: תתחברו לצד הנשי הבריא שלכם ליצירת זוגיות מיטיבה.

גברים: תתחברו לצד הגברי הבריא שלכם ליצירת זוגיות מיטיבה.

בעבודתי עם זוגות בתהליכים של טיפול זוגי אני פוגש לא מעט זוגות שחלק גדול מהקשיים ביניהם נובעים מבלבול וערבוב תפקידים. אנסה לפרט ולהסביר על מה שאני רואה כאופציה לזוגות לייצר יותר הרמוניה על ידי בחירה מודעת של החלקים שלנו שאנו מביאים לידי ביטוי.

הבהרה: למרות שהפוסט הזה עוסק בזוגות הטרוסקסואלים גם בזוגות חד מיניים חשוב שיהיה ברור מי בכל זמן מחזיק את הצד הנשי ומי את הצד הגברי. כל הנאמר למטה יהיה נכון גם בזוגות חד מיניים.

בכולנו גברים ונשים יש חלק שנקרא לו גברי וחלק שנקרא לו נשי. לכולנו חשוב להכיר את החלקים הללו בתוכנו ולהביאם את שני החלקים לידי ביטוי גם במערכות היחסים שלנו.

באחת הסדנאות שלי שנקראת יחסים בראי עצמי אני מזמין את המשתתפים להתבונן ולהכיר את התכונות הללו בתוכם. אנחנו מתייחסים גם לתכונות תרבותיות וגם לתכונות שנדרשו מאיתנו כגברים ונשים כדי לשרוד בטבע.

הצד הגברי ומהו הגברי הבריא?

הגבריות ממוקדת מטרה, הגבריות נחושה ועקבית, נעה על מסלולה. הגבריות הבריאה במובן הזה ניחנה בקור רוח, סבלנות, מחושבת ולא מופרעת מסערות רגשיות. חשבו על הצייד שקם בבוקר, יוצא מן המערה וצריך להשיג צייד כדי לשרוד. איזה תכונות נדרשות ממנו כדי לברור את הצייד, כדי להמתין, כדי לתקוף בדיוק ברגע הנכון. איזה שיתופי פעולה הוא נדרש להם עם חבריו הגברים.
הגבריות הבריאה מהותה נתינה והענקה לאישה, הצייד הגאה שב לשבט נושא בגאווה את הצייד ומעניק אותו לנשים ולשבט.
הגבריות הבריאה עוסקת בחניכה, האב חונך את בנו.
אני מדבר על עוצמה גברית שמנהיגה, מובילה גבריות שחודרת לעולם בעוצמה שקטה אבל לא שולטת בו.

מופעים של גבריות לא בריאה ליחסים:

המאצ'ו השוביניסט, הפטריארך : כאשר הגברי מופיע באופן הלא מאוזן שלו אנחנו נפגוש תוקפנות ושתלטנות בסגנון פטריארכלי. צורך גדול בשליטה במופעים האלימים שלה. בעוד שהגברי הבריא עוסק בשליטה וריסון עצמי הגבר המאצ'ו יעסוק בניסיון נואש לשלוט על האחרים. אנחנו כתרבות נושאים על גבנו שנים ארוכות מידי ומטען תרבותי מלא כאב של שליטה שוביניסטית. במצב זה נפגוש זוגות מתוסכלים הגבר יתלונן תדיר "היא לא מקשיבה לי", "זה הגיוני שהאישה …." ואלו האישה תמצא עצמה הולכת על ביצים בבית ונעה בין הצורך להצדיק ולרצת אותו לבין הצורך שלה לבטא את עצמה. במקרי הקיצון נמצא גברים אלימים.

הגבר הסמרטוט: הגשש החיוור חקקו את הביטוי "תהיה גבר תשפיל את עצמך" ואכן כחלק מתנועת הנגד שמהפיכה הפמיניסטית התחילו גברים רבים להרגיש שהכי נכון להם לשתוק. כאן נולדה התופעה שמתגלה היום בביטוי "הצודקת" ו"אבא פגום". הגבר הסמרטוט לא מאפשר להביא את המתנה שלו לעולם, הוא לא ינהיג ויוביל, ימנע מלקחת אחריות וכמעט תמיד הוא ובת הזוג שלו יהיו מתוסכלים מהדינמיקה שנוצרת. תלונות אופייניות של גברים: כ"לום לא מספיק לה", תלונות אופייניות של נשים: "הוא לא יוזם ולא לוקח אחריות".

הצד הנשי ומהו הנשי הבריא:

האישה פתוחה לעולם ולסביבה, האישה קמה בבוקר יוצאת מהמערה עם חברותיה לליקוט. התכונות שיאפשרו לה לשרוד בטבע הן תשומת לב לפרטים, תשומת לב לשינויים, חיבור לחברותיה לשבט. בצד הנשי הבריא האישה מביאה לידי ביטוי את העולם הרגשי שלה. יש טענות שהרבה תרבויות קדמוניות היו מטריארכליות כלומר הונהגו בידי נשים זקנות השבט. ההנהגה הנשית ידעה להשתמש בתבונה וברגש כדי ללכד את בני השבט. בהקשר הזה ממליץ מאוד על הספר "מעגל האבנים" של ג'ון דאר למברט.
האישה בצד הנשי הבריא היא מינית ויצרית מאוד ויודעת לקבל והיפתח אל הגבר שלה ולקבל את מתנותיו.
בחלק הבריא שלה האישה מביאה כוחות של ריפוי לנפש ולגוף.

הלוואי שאנחנו כחברה בכלל ובתוך מערכת יחסים זוגית בפרט יכולנו לשלב ולהביא לידי ביטוי עוד ועוד את החלקים הנשיים הללו שכל כך נחוצים לנו.

יש כמה מופעים של נשיות שעלולים לפגוע ביחסים כגון האישה הקדושה, הזונה, המכשפה, המלכה ועוד.

יש משפט שמגיע אם אני לא טועה מהשמאניזם במרכז אמריקה שאני מאוד אוהב לצטט לגברים וקצת מסכם את הנאמר לעייל:

הגבר הוא כמו שמש, כל יום זורח במזרח בבוקר ועושה מסלול קבוע עד הערב, האישה היא כמו ירח, כל יום אחרת במופע שלה, מגיעה ומופיעה בזמן אחר, בגודל אחר ובצורה אחרת.

לצערי אצל הרבה נשים וגברים הצד שבא לידי ביטוי באופן מובהק הוא הגבר השוביניסטי. הצורך בשליטה בכבוד ובכוח נוכח בתרבות שלנו אצל גברים ונשים כאחד. כמובן שזה לא מתכון טוב ליחסים מיטיבים.

התופעה הכי רווחת של בלבול תפקידים היא הדינמיקה שנוצרת כאשר האישה "לובשת את המכנסיים" בבית. האישה הופכת להיות הגבר השוביניסט והגבר מנסה לרצות. הדינמיקה הזאת שוחקת את שניהם.
כאשר בני הזוג לומדים בתהליך של טיפול זוגי להתחבר לחלקים שלהם ונוצר מרחב של תנועה ולא קיבעון נבנית הרמוניה חדשה של קבלה ונתינה במקום של דרישה בלתי פוסקת ושל ריצוי ללא תוחלת.

כמעט תמיד זה יבוא לידי ביטוי גם במיניות בריאה יותר, האישה תלמד להתחבר למהות העמוקה שלה ולקבל תרתי משמע את מתנותיו של הגבר.

לסיכום:

התרבות המודרנית שהתפתחה עם הפמיניזם והפוסט פמיניזם ועם בלבול התפקידים של הגבריות בעידן החדש יוצרת לעיתים קרובות בלבול מושגים קשיים בתקשורת ודינמיקה הרסנית ליחסים.
חשוב שכל אחד מבני הזוג יכיר את החלקים השונים שבו ויביא אותם לידי ביטוי בזוגיות באופן מודע.

קבלו עכשיו לאימייל טיפים לשיפור והעצמת הזוגיות 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן