חוק המראות בתהליך ייעוץ זוגי ואימון לזוגיות

 

חוק המראות הוא אולי אחד החוקים הכי מעניינים ומעשיים שקיימים. עיקרו של החוק הוא שכל מה שאנחנו רואים באחרים זאת השתקפות שלנו. זה פועל בכמה כיוונים ויכול לשמש כלי עבודה נהדר להתפתחות אישית, צמיחה וריפוי של בני הזוג בתוך זוגיות ושיפור מתמיד של מערכת היחסים.

אני מביא כאן מאמר קצר על חוק המראות אך מסייג ומזהיר שהחוק הזה מיועד לאמיצים, החוק פשוט וקל להבנה אבל לכולנו קשה מאוד לקבל אותו משום שהוא מאתגר אותנו עם החלקים הכי פחות נעימים שלנו.

חוק המראות מבוסס על כך שעיקר פעולת המוח שלנו היא חיתוך והדבקה, צמצום והרחבה, העתקה ומחיקה. אם נסתכל היטב, כל מה שנקרא "המצאה" זה שימוש בכלים אלה. המצאות קרו מעט פעמים בהיסטוריה כמו המצאת הגלגל או הכתב. הגלגל הומצא בהיסטוריה פעם אחת (יש טוענים פעמיים) כמו כן גם רעיון הכתב הומצא כנראה פעמיים בהיסטוריה. מנוע קיטור זאת לא המצאה זאת הרחבה של קומקום שמרקיד את המכסה שלו, טלפון נייד זה חיתוך והדבקה של טלפון ואלחוט ועוד שיפורים. רוב מה שאנחנו קוראים המצאות זאת אבולוציה של רעיונות שמשתמשת בכלי החשיבה של המוח.

מתוך כך חוק המראות טוען שכל מה שאנחנו רואים באחרים קיים בנו משום שלולא כן המוח לא היה רואה את זה.

חוק המראות החיובי: הרואה יופי רואה את יופיו, והרואה גדולה רואה את גדולתו. אנשים ממש אוהבים את הכלל הזה והוא אכן משמש את הפסיכולוגיה החיובית. זה נפלא לעשות רשימה של תכונות חיוביות שאנו פוגשים בקרובים לנו ולבדוק איך יש בנו את אותן תכונות בדיוק.

חוק המראות השלילי: הפוסל במומו פוסל. כאשר אנו מופעלים בעקבות אחרים שבדר"כ קרובים לנו, כאשר הם מרגיזים אותנו או מסעירים אותנו זאת קריאה לבדק בית רציני מאוד בתוכנו. זה שלב שבו אנחנו פוגשים באחרים דברים שאנו מדחיקים בעצמנו.
למשל אם קמצנים מרגיזים או דוחים אותנו אנחנו לא שלמים עם החלק הקמצני שבנו או שאנחנו ממש בזבזניים וקמצנות זאת לא אופציה ואנחנו לא שלמים עם הבזבזנות שלנו.

לסיכום: המראות הכי עוצמתיות עבורנו הם האנשים הקרובים לנו כמו בני הזוג שלנו, ילדים, הורים וחברים טובים. זה עובד לכמה כיוונים אבל בעיקר שימושי כשבני הזוג מרגיזים אותנו, זאת הזדמנות נפלאה להתחיל להתבונן פנימה ולראות מה ניתן לשינוי בתוכנו.

 

 

 

 

 

 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן