על שוויון, נתינה וקבלה ותחושות של ריצוי במערכות יחסים

מחשבות על שוויון בתוך ייעוץ זוגי
על , נתינה וקבלה ותחושות של ריצוי

אחת התלונות הנפוצות של אנשים במפגשים של ייעוץ זוגי היא תחושה של חוסר שיווין.
נכון שברוב המקרים אלה הנשים אבל גם גברים רבים חשים שהם נושאים בנטל.

מדובר בזוגות רבים בגילאי השלושים פלוס ארבעים, זוגות עם ילדים קטנים בבית, שניהם עובדים במשרות מלאות. השגרה מייצרת עומס גדול של משימות ומטלות , חלקן קשורות לפרנסה, לתשלומים, להתנהלות מול בנקים, חברות ביטוח , ועד בית וספקים אחרים, חלקן קשורות לילדים, הסעות, חוגים, טיפולים ומחלות, ובנוסף צריך לבשל, לאכול, לפנות, לכבס, לקפל, לנקות, לעשות קניות, לפנות את הזבל, וזה עוד לפני שכל אחד מעניק קצת תשומת לב לעצמו , החל מתספורת, ספורט, קצת פנאי לקרוא או להירגע עם סדרה טובה או ספר ואולי לצאת פעם בכמה זמן עם חברות או חברים. בתוך כל המהומה הזאת קורה הרבה פעמים שבני הזוג מתחילים לבחון בינם ובין עצמם האם מתקיים ביניהם שוויון.

כאשר המחשבות האלה צפות מתחילה דינמיקה של תחרות, ויכוחים, הרבה פעמים כעסים, תסכולים התרחקות או שתיקה רועמת. אלה ואלה מרעילות את הזוגיות ומגדילות את תחושת הפער בחלוקת התפקידים ותחושת חוסר השוויון.

הבעיה עם ערך השוויון שהוא ערך חמקמק מאוד, מאוד קל להגדיר שוויון במתמטיקה אבל בהקשר חברתי זה מורכב ובהקשר של ייעוץ זוגי זה הרבה יותר מורכב. מצד שני לאנשים שגדלו וחיים במדינה דמוקרטית בתרבות הפוסט פמיניסטית זהו ערך מקודש. עוד מתקופת המהפכה הצרפתית ליברליזם והומניזם צועדים יחדיו עם שוויון – חירות, שוויון, אחווה הייתה ונשארה הסיסמה והמורשת של הליברליזם. כאשר בוחנים למשל את הערך שוויון בויקפדיה נראה כי למרות התפתלויות שונות בכותרת הערך מחולק לקטגוריות שונות כגון שוויון בחינוך, מגדרי, חברתי, כלכלי, הזדמנויות ועוד…

הבעיה בזוגיות שמאוד קשה להגדיר מה זה שוויון, נתחיל בכך שאישה יולדת ילדים ומניקה זה הטבע, זה לא ישתנה, לא משנה כמה זוגות ישננו "אנחנו בהריון" זה עדיין האישה שנושאת ברחמה את העובר ויולדת אותו.

מעבר לכך כל אחד מבני הזוג מגיע עם תפיסה קצת שונה של שוויון, אם למשל אחד מבשל טוב וממש אוהב לבשל, ואחת ממש טובה בלנהל חשבונות ואפילו אוהבת סדר, האם זה ראוי שיחליפו ביניהם כל פעם או שהוא יבשל והיא תארגן את הקלסרים?
אם למשל הוא עובד רחוק מהבית והיא ממש קרוב מה הנוהל צריך להיות בשעות הבוקר?
בתהליך של ייעוץ זוגי אנחנו פורמים את המושג שוויון לכל זוג לפי מידותיו, כדי לייצר דינמיקה של נתינה ולא של רצייה, קצת לאוורר את תחושת הקיפוח שיש לפעמים ביחסים, או תחושה של הליכה על ביצים.

אם אתם חווים שאתם במעגל קסמים של ריצוי , הליכה על ביצים או תחושת קיפוח בתוך הזוגיות, צוברים כעסים ותסכולים, אל תחכו שזה יהיה בלתי הפיך

התקשרו לקבל שיחת מיקוד טלפוני חינם 054-4337382

או השאירו פרטים – צור קשר

מאמרים קשורים

יעוץ זוגי מחירים

יעוץ זוגי נתינה וקבלה

ייעוץ זוגי והיגיון בריא

ויקפדיה שוויון

 

שיוויון במערכות יחסים

טיפול זוגי שוויון

 

 

 

 

 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן