קנאה בזוגיות, למה זה קורה? איך להתגבר על קנאה?
קנאה בזוגיות, למה זה קורה? איך להתגבר על קנאה?

איך להתגבר על קנאה בזוגיות ? איך מטפלים? האם קנאה הגיונית או טבעית?

איך להתגבר על קנאה בזוגיות? האם קנאה בריאה? האם קנאה היא הגיונית ? האם זה טבעי לקנא? האם טיפול זוגי עוזר? איך ייעוץ זוגי יכול לפתור בעיות של קנאה ?

כדאי לשים לב שבעברית המילה קנאה משמשת לשני מובנים שונים,
בשפות הלטיניות והניאו-לטיניות יש מילים שונות לקנאה באדם כל שהוא על רכושו, על הצלחתו, על הישגיו. קנאה זאת מכונה באנגלית jealousy .

לעומת זאת כאשר בן זוג או בת זוג אהובים מעדיפים אדם אחר על פנינו אם אנחנו מדמים את זה או אם זה באמת קורה. מופיעה קנאת האוהבים מה שנקרא האנגלית envy

מאמר זה עוסק בנושא של קנאת אוהבים (envy) כי רוב התלונות כל קנאה בזוגיות הן כאלה.
שפינוזה הרציונליסט הגדול שהרבה לדבר הרבה על רגשות כותב:
"מי שמדמה שדבר אהוב עליו נקשר עם מישהו אחר בקשרי ידידות זהים או הדוקים יותר מאלה שבאמצעותם היה הדבר האהוב שלו בלבד, יבוא לידי שנאה לדבר האהוב ולידי קנאה באותו אחר."
אתיקה, חלק ב' משפט 35 בתרגום של ירמיהו יובל עמ' 228
בהמשך בעיון לאותו משפט נכתב:
"שנאה זו לדבר האהוב הנקשרת לקנאה [
invida] נקראת קנאת אוהבים, וזו אינה אלא טלטלות נפש הנולדות מתוך אהבה ושנאה יחד, ומלוות באידאה של אחר שבו מקנאים" שם עמ' 229

שפינוזה היטיב לתאר את מה שכמעט כל אדם במערכת יחסים חווה, מספיק שידמה לנו שהאדם האהוב עלינו מתקרב לאדם אחר מופיעה קנאה כלפי האחר ויחסי האהבה הופכים לאהבה/שנאה.

אז איך ייעוץ זוגי יכול לתרום לטיפול בנושא של קנאה בזוגיות. אגב קנאה יכולה להופיע גם כאשר אין לכאורה סיבה לקנא וגם כמובן במקרה הקיצון  עם הופעה של בגידה.
קשה מאוד להתגבר על קנאה בזוגיות, כשהיא מופיעה אם לא נעזרים באיש מקצוע מתחום של יעוץ זוגי או טיפול זוגי. יועץ זוגי טוב ידע לטפל בנושא הקנאה. לעבוד עם האדם המקנא כדי שיבין את מקורות הקנאה, לחזק אותו, לאפשר לו פרשנויות שונות להתנהגות של בן/בת הזוג.

כמובן שבמקרה של בגידה התמונה הרבה יותר מורכבת אבל על זה אערוך דיון לחוד .

עוד מאמר על קנאה 

שיחת ייעוץ חינם 

מחירון ייעוץ זוגי 

 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן