פרידה מבוקרת כחלק מתהליך טיפול זוגי
פרידה מבוקרת כחלק מתהליך טיפול זוגי

זוגות פונים לבקש טיפול זוגי במצבים שונים:

יש זוגות שמצליחים לזהות את המשבר ואת השחיקה ביחסים ומגיעים לטיפול זוגי כבר בשנים הראשונות של הזוגיות, לפעמים כבר במשבר הראשון שנוצר עם הילד הראשון. לעומת זאת יש זוגות שמגיעים למצב של כעסים מצטברים לאורך שנים רבות, זוגות שהדינמיקה ביניהם כל כך טעונה שקשה להם להיות יחד באותו החדר בלי לריב.

בדקו כאן האם אתם במשבר וצריכים טיפול זוגי

כמעט לא משנה מה הוא יגיד זה יעצבן אותה, כמעט כל מה שהיא תגיד יטריף אותו, עדיין הרבה פעמים הם יגידו שהם רוצים להישאר יחד, לתקן את הזוגיות. היא תגיד שהוא אבא נפלא ויש לו לב טוב, הוא יגיד שהיא אמא טובה ואישה טובה. לעיתים קרובות למרות כל המריבות הללו עדיין קיימת משיכה מינית אפילו שהרבה פעמים בתוך כל המריבות הללו לא מתאפשר להם לקיים יחסי מין סדירים. זה מצב של תסכול מתמשך אצל שניהם.

אחד הפתרונות שלפעמים עוזרים במצבים כאלה הוא לייצר פרידה מבוקרת. ידוע שלפעמים מה שחסר יוצר הערכה וגעגוע. הרבה פעמים אנחנו חשים בחיסרון של אנשים שנעדרים ממקום העבודה, אבל כשהם נמצאים קשה לנו להעריך אותם.
פרידה מבוקרת היא פרידה חלקית תחומה בזמן שבה זוגות מייצרים סידור עבודה שבועי. על פי הסידור הם ממלאים הסדרי שהות עם הילדים כל אחד בימים שלו, חלק מהזוגות מפרידים גם את סוף השבוע, חלקם הולכים יחד למשפחות שלהם, חלקם מפרידים חמישה ימים ונשארים יחד סופי שבוע. כל אחד ביום שהוא לא עם הילדים מוצא לעצמו סידור לינה. יש זוגות ששוכרים עוד יחידת דיור, יש כאלה שהולכים לישון אצל ההורים או מוצאים מקום לינה אחר.
מודל הפרידה המבוקרת מתכתב עם אחד המודלים שהתפתחו לאחרונה כחלק מהליכי הגירושים הרבים הוא מודל הנסטינג (nesting). זה מודל הקינון שבו הילדים נשארים בבית וההורים מגיעים לבית בזמני השהות שלהם.

כמו במודל הנסטינג גם כאן נדרש המון תיאום הדדי בין בני הזוג בהקשר של חלוקת התפקידים בבית, לעיתים קרובות בזכות הפרידה המבוקרת או הנסטינג בני זוג לומדים לשתף פעולה בפרטים הקטנים של היום יום פרטים שלעיתים משפיעים על איכות חיינו יותר מאשר אנחנו מודעים.

מה קונים ומתי, שטיפת כלים ופינוי אשפה, החלפת מצעים וכביסה, תשלומים והסעות לחוגים ואין סוף פרטים שכרוכים בהתנהלות היומית בבית.

כמובן שפרידה מבוקרת דורשת ליווי של איש מקצוע, מטרתה לאוורר קצת את עוצמת הכעסים לשנות את הדינמיקה ולייצר לבני הזוג מפגש אחר ופחות טעון. אני מנחה זוגות שעושים פרידה מבוקרת לייצר דייט שבועי מעבר למפגשים שלהם אצלי. הם מקבלים ממני כלים ונושאים לדון בהם בדייט השבועי הזה שיאפשר להם להיות עם הטוב שלהם.

כאשר בוחרים בצעד כזה חשוב גם לתרגל מסר משותף לילדים, צריך להתייחס לפחדים שלהם לספק להם הסבר הגיוני ותואם גיל ולהבטיח להם שהרצף ההורי נשמר.

לסיכום, פרידה מבוקרת יכולה להיות לפרק זמן מסוים חלק משמעותי מתהליך של טיפול זוגי, פרק זמן שבו מתאפשר לכל אחד ללמוד על עצמו, על מנגנוני הכעס והריב שלו, מתאפשר לכל אחד לקבל הערכה ולזכות בהערכה ללמוד  תקשורת מקרבת  ולהכיר מחדש ממקום אחר.

פרידה כזאת כדי שתביא לחיבור ולא לפירוק דורשת איש מקצוע ברקע אל תנסו את זה לבד.

× ואטסאפ
דילוג לתוכן