מדוע חגי האביב מייצרים משבר בזוגיות?

זוגיות במשבר – אחרי החגים

איך זה שהרבה פעמים תקופות החגים מובילות למשברים בזוגיות עד כדי החלטה להתגרש?

מה אפשר לעשות כדי למנוע את זה?

יציאה מהשגרה בכלל מאתגרת את חיי הזוגיות שלנו. חגים בכלל מאתגרים אף הם וחגי האביב בפרט, מדוע?

חופש ועצמאות בזוגיות וביחסים:
חג הפסח ידוע גם כחג החירות, מיד לאחריו מגיע יום העצמאות, מה שמייצר שיח חיצוני ופנימי שעוסק באיכות החופש והעצמאות בחיינו. זוגיות הרבה פעמים מאתגרת את תחושת החופש שלנו ותחושת העצמאות. לעיתים קרובות נראה לכאורה שזוגיות מצמצת את החופש והעצמאות שלנו בחיים.

חופשות מאתגרות:
חופשה ממושכת מייצרת הרבה חיכוך זוגי ומשפחתי, זמן ממושך ביחד עם בני הזוג, זמן ממושך ביחד עם הילדים עלול להרגיש לעיתים כמו בישול בסיר לחץ. דווקא החופשה לא מרגישה כמו חופש. בזמן החופש אנחנו נאלצים לעיתים להיות חשופים 24/7 מה שעלול להציף פערים ולהעלות ויכוחים ממושכים אודות הורות, אודות כסף, אודות בני המשפחה ועוד.

משפחה מורחבת וליל הסדר:
משפחה יכולה להיות מקור נפלא לתמיכה, לשיתוף ולאהבה אבל גם עלולה להיות מכרה בלתי נדלה להתחשבנויות, לכעסים ולמריבות. כך גם אירועים בכלל וליל הסדר בפרט עלולים לייצר מתח רב. ההכנות, התחרותיות, הפערים בין הדורות ובין חלקי המשפחה השונים עלולים לייצר מתח נפשי רב.

אז איך להימנע ממריבות ומתחים בתקופת החגים ?

החג לא מגיע בהפתעה ואפשר להתכונן אליו, אפשר לשאול מראש מה עלול להשתבש ולהכין תכנית פעולה לכל מצב. עם זאת לצערי הניסיון מראה שכל התוכניות וההסכמים שנעשים לא מחזיקים מעמד ברגע אחד של לחץ כאשר אדם נפגע או חש שכבודו או ערך חשוב לו נפגע.

לכן אין תחליף לשינוי מהותי של הגישה למערכות יחסים ורכישת ארגז כלים מגוון לפעולה במצבי היפגעות.

כבוד אדם: מוסכם על כולם כי חשוב לשמור על כבוד, אבל בעבודתי עם זוגות אנחנו יוצרים יחד שפה משותפת ומעניקים כלים מעשיים כיצד לשמר כבוד אדם וכיצד לפעול מבלי לפגוע כאשר אנו חווים פגיעה.

תקשורת מקרבת: עוסקת ביכולת שלנו להבין את האחרים ולתקשר את עצמנו באופן שלא שופט, לא מבקר ולא מעורר התנגדות. לימוד תקשורת מקרבת יכול לאפשר לבני זוג לתקשר את כל מה שעולה בהם, להחליף את השיח על עמדות לשיחה על צרכים ולייצר פתרונות יצירתיים.

דיאלוג: יצירת מרחב שיאפשר דיאלוג מכבד בין בני הזוג, מרחב וזמן מורחק מההתרחשות היום-יומית.

בשורה התחתונה אם חוויתם מתח או משבר בזוגיות בעקבות החגים מוזמנים להתקשר לקבל שיחת מיקוד חינם לפני שמקבלים החלטות קשות.

 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן