אימון לזוגיות – כמה מילים על מה זאת אהבה

 

הרבה אנשים שמבקשים אימון לזוגיות מדווחים שהבדידות קשה להם , הם מבקשים למצוא אהבה. מה שהם מגלים בסופו של דבר הוא שהיכולת לאהוב היא היכולת להיות לבד. 

אני לא מרבה לדבר על אהבה מכיוון שמניסיוני אהבה היא מצב טבעי שיופיע לנו בחיים כאשר נשכיל לסלק את כל הפחדים שלנו, לכן כל מה שאדם צריך לעשות כדי לאפשר ללב להיפתח זה לוותר על הפחדים ועל חומות ההגנה ובמידה רבה להיות מוכן להיפגע שוב.

בכל זאת קצת על מה שאני מכנה אהבה ובעיקר מה זה לא.

התאהבות זאת לא אהבה:
התאהבות זה מצב הורמונלי שאפילו ניתן למדוד אותו, סוג של התמכרות במוח להורמון בשם אוקסיטוצין ונוירוטרנסמיטרים אחרים. כשאדם מאוהב כמו וכל התמכרות יש צורך במנות הולכות וגדולות של זמן עם מושא ההתאהבות, כל תשומת הלב בחיים פונה אל הפרטנר, וכל שיחה, הודעה, בטח מגע מרגישים כל כך טוב ויוצרים תחושת אושר עילאית. אנשים מאוהבים לא רואים את מושא האהבה כפי שהוא אלא משליכים עליו את כל הפנטזיות שלהם.

לרוב אין רע בהתאהבות אבל הטרנספורמציה מהתאהבות לאהבה בוגרת לא פשוטה .

שנאה והיקשרות הן לא אהבה ואנסה להסביר:
שנאה היא סוג של היקשרות, אנחנו לא שונאים מישהו שאין כלפיו, השנאה לרוב מופיעה כלפי מישהו שלא סיפק לנו איזה צורך שציפינו שיספק. מישהו שתלינו על ההתנהגות שלו או על עצם נוכחות את תחושה הערך העצמי והאושר שלנו. מה שנקרא בדרך כלל אהבה בשפת העם זאת אותה היקשרות כמו בשנאה רק שהפעם באופן מקרי לגמרי אותו אדם מספק לנו את הצרכים שלנו ואנו תולים עליו את תחושת השמחה שלנו. מתחת לסוג האהבה הזה קים פחד גדול שמושא האהבה יעלם מה שיוצר לפעמים תלות מודעת או לא מודעת, התנהגויות של ריצוי במקום נתינה, מייצר מופעים אלימים כמו במקרה של גבר מכה שבאמת מאמין שהוא "אוהב" את בת הזוג שלו ומופעים של קורבנות מה שנקרא "פולניה" מתוך "אהבה" .

אהבה היא ללא מילים אבל אניח כאן בקצרה

עמדה פנימית של חופש והשלמה עם הבדידות הקיומית שלנו, הסכמה לוותר על הפחד של להיות לבד , דווקא עמדה פנימית כזאת יוצרת אהבה. אהבה כזאת כרוכה בחוויה של מגוון עצום של רגשות תחושות של שמחה ועצב אבל ללא פחד.
כאשר כל מגוון הרגשות הללו נובעות מתוכנו ואנו לא תולים את אושרנו את רגשות השמחה והעצב באדם אחר , דווקא אז רבים הסיכויים שנפגוש אדם אחר שיצעד יחד אתנו עוד אדם שמרשה לעצמו להרגיש, אדם עם לב פתוח, כך שאנחנו לא תולים את איכות החיים שלנו, את השמחה והעצב האחד בשני.

היכולת להיות לבד – היא היכולת לאהוב

מאמרים קשורים 

אימון לזוגיות מה זה בכלל ? 

אימון לזוגיות – אז מה אם טוב לי לבד? 

אימון לזוגיות גנן של אהבה

על היכולת להיות לבד 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן