להחליף את הביטוי סקס מזדמן בסקס אגבי
להחליף את הביטוי סקס מזדמן בסקס אגבי

 

להחליף את הביטוי סקס מזדמן בסקס אגבי

 

באנגלית נטמע המושג casual sex בעברית אנחנו אומרים "סקס מזדמן"

 

בעיון קצר במילון נראה לי כי המילה casual ניתנת לתרגום באופנים הבאים לפחות :
לא רישמי, לא מעניין, זמני, בהזדמנות, לא מתוכנן, לא רציני.

 ואני רוצה להציע את המושג אגבי (נשמע גם כמו עגבי).

סקס אגבי
בהגדרה שלי אם כך סקס אגבי הוא סקס שלא בתוך מערכת יחסים רומנטית מחויבת וארוכת טווח. לפי הסטטיסטיקה כ80% מהאנשים לפחות בחברה החילונית חוו סקס אגבי אם זה היה חד פעמי או מספר מפגשים בודדים ולעיתים אפילו מספר רב של מפגשים אבל היה סקס בין שני אנשים (או יותר) ללא הצהרה או מחויבות למערכת יחסים משמעותית.

אחת השאלות שאני נתקל בהן לא מעט בעיקר בעבודתי עם אנשים פנויים ופנויות שמחפשים ורוצים ליצור זוגיות היא האם סקס אגבי הוא "לגיטימי" הוא "טוב" או "רע" מקדם או מעכב אותם מהשאיפה ליצור מערכת יחסים.

כמובן שהתשובה היא מורכבת והיא תלויה באדם, ביכולות שלו בחינוך שלו וגם יש הבדל מסוים בין נשים וגברים שלעניות דעתי קשור יותר בתירבות שלנו מאשר בביולוגיה.
אתחיל מזה שסקס הוא צורך בסיסי לאדם. מסלאו הניח את יחסי המין בבסיס פירמידת הצרכים שלו באתה קומה של אוכל וסיפוק הצרכים הבסיסים הפיזיים. כמו כן אין סוף מחקרים הראו שאדם פעיל מינית מרגיש טוב יותר, חולה פחות, ובאופן כללי נע אחרת בחיים. אז אם סקס כל כך טוב לנו למה להימנע ממנו?

כאן אני מכניס את המונח "סקס אגבי" משום ש"סקס מזדמן" נשמע לרבים כמו כל מה שזמין, זמני ומזדמן, ואני רוצה לטעון שסקס בכל מקרה רצוי שיהיה מתוכנן. אז מה לתכנן ?
בחירת הפרטנר, אמצעי מניעה, מיקום וזמן, יצירת גבולות.
אחת התופעות שנפוצה לא מעט היא היסחפות באמצעות שתיית אלכוהול, אין בעיה עם קיום יחסים תחת השפעת אלכוהול הבעיה היא אם האלכוהול מחליט עבורנו אם בכלל לקיים יחסי מין באותה עת. כך שאדם שיוצא לשתות בפיק-אפ שיחליט מראש מה הגבולות שלו.

בכל זאת סקס מייצר קשר בין אנשים, לרוב נשים נקשרות יותר שוב לדעתי על בסיס הסיפור שהחברה מספרת לנו אבל זאת המציאות. יחד עם זאת גברים ונשים כאחד מדווחים שקיום של סקס אגבי ביחוד במערכות של יזיזות עוצר אותם מלקדם את עצמם למערכת יחסים מחייבת. מה שאני מציע כאן לכל אחד ואחת לבחון מה המחיר של סקס אגבי עבורם? האם הם נוטים להיקשר? להתאהב? להיפגע ? איך הם תופסים את עצמם בבוקר שאחרי?

חוזר לכך שסקס אגבי צריך להיות בחירה מתוכננת עם מודעות לתועלות ולמחירים .
תבחרו אם זה מיטיב אתכם ואם לא תמיד אפשר להיות בעינוג עצמי.

הכי חשוב אם כבר אל תשכחו מין בטוח ואמצעי מניעה חובה .

 

קישור להרצאת טד שבוחנת את נושא הסקס האגבי

מאמרים קשורים

סקס ופירמידת הצרכים של מסלאו

על עינוג עצמי מול אוננות

משולש האהבה שאלון למערכת היחסים

 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן