ייעוץ זוגי על החשיבות של סקס על פי מסלאו

כמה מחשבות על ייעוץ זוגי ופערים במיניות 


התאוריה הוותיקה משנת 1943 של מאסלו מקובלת על ידי מרבית הפסיכולוגים והאנשים שעוסקים בהתפתחות אישית וארגונית. התאוריה טוענת בנויה על חמישה נדבכים של צרכים וטוענת שכל עוד לא התמלאו הצרכים בנדבך הראשון לא נתפנה לטפס עוד קומה .
אדם רעב לא יוכל להתרכז בעבודה, גם אם היא נחוצה לו לקיומו, וכן לא יטרח בחיפוש בת-זוג לסיפוק צרכיו המיניים והרגשיים.
אדם שאין לו ביטחון בקיומו היום יומי, לא יחשוב על הקמת מפעלים לעזרה לזולת.
אדם שלא מסופק מינית לא יחשוב על הקמת "תנועת מחאה עממית" ובוודאי לא על "מהפכה צבאית".
ברצוני לחדד את נושא יחסי המין שמופיעים פעמיים בפירמידה .
בקומה הראשונה אנחנו מוצאים יחסי מין כצורך בסיסי יחד עם אוכל, שינה, עשיית צרכים , ושמירה
על איזון הגוף (הומוסטזה) , מאסלו ציין ובצדק לפי דעתי שהצורך ביחסי מין הוא בסיסי וטבוע בנו חזק (כמו בכל החיים) .
בקומה שלישית מאסלו בחר לציין אינטימיות מינית, קירבה מינית – אלה הם יחסי מין המתקיימים בתוך
יחסים שכוללים גם תחושת שייכות ואהבה .

אז מה ההבדל בין יחסי מין ואינטימיות מינית? קיום יחסי מין ברובד ההישרדותי הוא צורך בסיסי שעל האדם לספקו באותה מידה שעל אדם לאכול כדי לשרוד. זה נכון שאפשר לשרוד וחיות חיים שלמים ללא מין ואף להיות מאושר אבל לרובנו זה לא מתאפשר. למזלנו אגב אפשר למלא צורך זה לפרקי זמן ממושכים יחסית גם על ידי עינוג עצמי (עוד אחד ממותר האדם מהבהמה).

כאשר אנו עולים בפירמידת הצרכים אחרי ביטחון פיזי תעסוקתי בריאותי אנחנו עולים לרמה שנקראת אהבה , שם מאסלו הגדיר אינטימיות מינית שבה יחסי המין מתקיימים לא רק לשם פורקן אלא גם כדי לבטא ולספק חלקים נוספים באישיות של האדם, גבריות או נשיות, שליטה והתמסרות, נתינה וקבלה ועוד. על פי מאסלו קיום יחסים שיש בהם אינטימיות מינית הוא תנאי להשגת כבוד והערכה ובסופו של דבר מימוש עצמי .

מניח שכולנו מכירים את האנשים שאומרים עליהם "היא לא נותנת לו" או "היא זקוקה ל___ טוב" רק משקף כאן שזה לא רחוק מהמציאות כנראה , והמצב שבו הסקס והמיניות הייתה בושה , חוסר מוסריות , קדושה ועוד הוא מצב עצוב שגורם הרבה סבל בחיינו.

לסיכום יחסי מין הם צורך בסיסי אבל יצירת אינטימיות מינית יכולה לפעמים להיות לא פשוטה, אבל זוגות שזוכים לקדם את הנושא מרוויחים בנוסף לעונג ולהעצמת האהבה גם טיפוס לשלבים של כבוד , הערכה ומימוש עצמי בפירמידה של מאסלו

מאמרים קשורים

האם סקס מזדמן טוב עבורך

על עינוג עצמי ואוננות

משולש האהבה שאלון לאבחון מערכת היחסים 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן