ייעוץ זוגי שיהפוך כל מריבה להזדמנות לצמיחה
ייעוץ זוגי שיהפוך כל מריבה להזדמנות לצמיחה

איך יועץ זוגי טוב יכול להפוך מריבה להזדמנות לצמיחה אישית של בני הזוג 

הרבה פעמים כאשר זוג פונה לבקש ייעוץ זוגי או טיפול זוגי בעקבות זוגיות במשבר יש להם מריבות שחוזרות על עצמן. כל יועץ זוגי טוב יודע שבמפגש הראשון בני הזוג יטיחו טענות שחוזרות על עצמן. המריבות הללו והדינמיקה הזאת חוזרת אצל זוגות שוב ושוב.

כמעט תמיד מריבות כאלה מעידות על כך שבני הזוג מחטטים זה לזו בפצעים ישנים. למשל אם אחד מהם חווה בילדותו מאו ביקורתי בעיניו יש סיכוי שהוא יבחר בבן זוג שיזכיר לו את הביקורתיות של ההורה, שכמובן יגרום לו להתגונן. באופן מעשי מה שקורה הרבה פעמים דרך ההתגוננות שלו תהיה כזאת שתגרום לבן הזוג השני להיזכר במודע או שלא במודע בפצעים שחווה מאחד ההורים למשל התעלמות.

כל יועץ זוגי טוב או מטפל זוגי יודע שאנחנו עושים בחירות לא מודעות באופן כזה שנבחר בני או בנות זוג שיזכירו לנו את הפגיעות הישנות של ילדותנו, כך שבאופן לא מודע אנו מייצרים תקווה לחוות ריפוי ולחוות דינמיקה חדשה בשעת המצוקה הישנה. יחד עם זאת כמו שכל יועץ זוגי טוב יודע מאוד קשה ברגע האמת להרים את הראש ולראות את זה.

טרנספורמציה משמעותית בזמן תהליך של ייעוץ זוגי מתרחשת כאשר לפחות אחד מבני הזוג מצליח לשנות את ההתנהלות שלו בזמן מריבה ולהפנות את מבטו פנימה. למשל כאשר הוא שומע ביקורת להבין שזאת לא הביקורת של ההורה, אולי זאת אפילו לא ביקורת רק פרשנות. על כל פנים זה קל לרשום את זה כאן, אפילו קל יחסית להבין את זה.

כאשר יועץ זוגי טוב מסביר את זה לזוג שהגיע לקבל ייעוץ זוגי או טיפול זוגי הם בהחלט יכולים להבין את זה, אבל כאשר מנסים לעשות את השיחה בקליניקה באופן מבוקר זה אתגר לא פשוט. לפחות אחד מהם נדרש לקחת אחריות ולהתבונן פנימה ולהפסיק להאשים את הזולת במה שהוא מרגיש.

בנסיבות האלה כאשר זה מתרחש, יועץ זוגי טוב מאפשר לבני הזוג, ריפוי פצעי ילדות וצמיחה, כי למשל אדם שהביקורתיות מפסיקה להפריע לו או אדם שכאשר מתרחקים ממנו לומד להתרכך לגשת ולחבק יש לו לפתע יותר שלווה פנימית ויותר ערך עצמי.

מאמרים קשורים :

טיפול  זוגי כאופציה לצמיחה אישית

טיפול זוגי וחלוקת אחריות

מה מעכב טיפול זוגי

 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן