ייעוץ זוגי על חלוקת תפקידים בזוגיות ועל אחריות – כסף כמשל
ייעוץ זוגי על חלוקת תפקידים בזוגיות ועל אחריות – כסף כמשל

ייעוץ זוגי על חלוקת תפקידים בזוגיות ועל אחריות – כסף כמשל .

ייעוץ זוגי עוסק הרבה בחלוקת תפקידים. לחלק את המשימות זה דבר נפלא, בצוותים במקומות עבודה למשל חלוקת תפקידים נכונה יכולה לייצר סינרגיה (השלם גדול מסך חלקיו). חלוקת תפקידים טובה מתאפשרת כאשר כל אחד מביא לידי ביטוי את החוזקות שלו. בצוות מי שיותר דייקן, מסודר וקפדן ייקח על עצמו משימות שדורשות דיוק, בעוד שהאדם היותר מפוזר ויצירתי נניח ייקח על עצמו לפרוץ גבולות. דוגמא טובה לסינרגיה אנחנו יכולים לראות בספורט קבוצתי, בקבוצת כדורסל למשל כאשר מחלקים תפקידים על המגרש לפי איכויות ויכולות של כל שחקן.
המוקש שמגיע עם חלוקת תפקידים הוא גם התחושה המדומה של חלוקת אחריות.

חלוקת תפקידים היא לא חלוקת אחריות !

אם נחזור לדוגמה של צוותים במקומות העבודה, בשנות השמונים של המאה הקודמת רווח המושג של ניהול לפי יעדים MBO שיצר פרדוקסים בצוותים כאשר כל חבר צוות עמד ביעדים שלו והצוות כולו ולעיתים גם כל הארגון כשל והפסיד כסף.
בספורט קבוצתי שוב כדורסל כמשל אנחנו יכולים לראות לפעמים המון שחקנים שמשחקים מצוין כל אחד בפרמטרים שלו אבל למרבה האירוניה הקבוצה מפסידה. זאת גם הסיבה שקבוצות עם הרבה כוכבים לא בהכרח משיגות את התוצאות הכי טובות.

הסוד הוא בעיני ביכולת לחלק את המשימות מבלי לחלק את האחריות!

כל חברי הצוות נשארים אחראים על הצלחת הפרוייקט, כל חברי הקבוצה אחראים על הניצחון. כדי שזה יקרה כל אחד מחברי הצוות צריך לעיתים גם למלא חלק מהמשימות שבאופן טבעי על פי הכישורים נלקחו על ידי אדם אחר. כדי שזה יקרה כל אחד מחברי הצוות והקבוצה צריך לשמור על מיומנות מינימלית גם בדברים שפחות נוחים עבורו.

בתהליכי ייעוץ זוגי אז מתגלה מה שקורה הרבה פעמים בזוגיות? זוגות נוטים לחלק ביניהם גם את התפקידים אבל גם את האחריות, מה שעם הזמן גורם גם לצמצום של כל אחד מהם לתחומים מסוימים וגם להאשמות הדדיות שלא נאמר ויכוחים ואפילו לצערי מריבות.
דוגמה בולטת ואופיינית אצל זוגות שפנו לקבל ייעוץ זוגי או טיפול זוגי היא נושא הניהול הכספי בבית. כאשר בן הזוג למשל (הרבה פעמים זה הגבר אבל ראיתי גם זוגות שזאת האישה) שוחה בכל התחום של המספרים, הבנקים, הניירת, קופות הגמל והביטוחים, ובת הזוג מתמודדת בקושי עם ניירת בטח עם מספרים ואין לה ידע לגבי ניהול תקציב, חשבונאות, תכנון פנסיוני וכיו"ב.
אוטומטית הם מחלקים ביניהם בטבעיות את התפקידים ואת האחריות בנושא באופן כזה שעם הזמן הוא הופך להיות מאה אחוז גם בעשיה וגם באחריות. בינתיים האישה מתנוונת לאפס תפקוד ואחריות.
ברור עכשיו שכל חילוקי דעות שיצוצו בנושא הוצאה כספית יגררו האשמות הדדיות ובטח אם חס וחלילה הזוג יקלע לאיזו מצוקה כספית תיפתח ביניהם מלחמה.

אז לפני שאני ממשיך אלמד איך ניתן להימנע מלהיקלע לסיטואציה אשתף כמה מילים על אחריות כפי שאני מלמד אותה וחי אותה.

כאשר אדם אחד עושה פעולה הוא אחראי מאה אחוז.
כאשר שניים עושים פעולה כל אחד אחראי מאה אחוז על החלק שלו. כאשר אנחנו שניים ישנם מאתיים אחוזי אחריות לחלוקה. (אם זה צוות של חמישה אז 500% וכן הלאה) כאשר באופן האידיאלי כל אחד לוקח 100% אחריות על חלקו – זה לא אומר שהוא לא יכול לבקש עזרה או לעזור לאחר, זה פשוט אומר:
בזוג יש 200% אחריות כאשר כל אחד אחראי לתוצאה במאה אחוז.

נחזור לפיצול הכספי בדוגמה שהבאתי, מה על הזוג לעשות כדי להימנע מחוסר האונים שסיטואציה כזאת עלולה להביא עליהם.
ראשית, לעשות שיחת אחריות, ללמוד על אחריות משותפת בכלל ובנושא הכסף בפרט. כלומר, כאשר זוג מחליט להפקיד לצורך הדוגמה את נושא ההתנהלות בידי הגבר, אסור לאישה להסיר את האחריות שלה מהנושא. כחלק מהאחריות של הבעל הוא יהיה צריך לשבת יחד איתה, להסביר, לשתף, להציג את כל הנתונים ולדאוג להציע יותר מאופציה אחת. על האישה לשאול שאלות, להתעניין באמת מתוך הבנה מאוד עמוקה שגם אם הוא מחזיק את רוב העשייה עדיין היא מאה אחוז אחראית לנושא. גם עליה להביא את תפיסת עולמה ואחריות הגבר להקשיב ברוב קשב ובסקרנות.

באמצעות ייעוץ זוגי ניצור התנהלות זוגית כזאת שבאמת תייצר סינרגיה בין בני הזוג ותאפשר הישגים וחשוב מזה שמירת היחסים הטובים מול אתגרים כספיים כאלה ואחרים.

זה לא מאמר על כסף
אתם יכולים במקום כסף לכתוב הורות, תחזוקת הבית, תזונה, בריאות, בילויים וכל נושא זוגי ומשפחתי אחר.
גם אם יש חלוקת תפקידים ברורה עדיין על כל אחד מבני הזוג לקחת 100% אחריות על החלק שלו ועל התוצאה!

מאמרים קשורים 

על משולש האהבה אבחון מערכת היחסים שלכם

שיחת שלושת השלבים

משברים נפוצים בחיי זוגיות ומניעתם

 

1 Comment

 • by

  דלית לאופר

  Posted 16 באוגוסט 2018 14:39

  אחלה מאמר,
  מסכימה עם כל מילה
  זו נקודת מבט מעולה על חלוקת תפקידים בזוגיות ואחריות

Comments are closed.

× ואטסאפ
דילוג לתוכן