ייעוץ זוגי בתקופה של זוגיות במשבר כתהליך של ריפוי וצמיחה אישי
ייעוץ זוגי בתקופה של זוגיות במשבר כתהליך של ריפוי וצמיחה אישי

למה יעוץ זוגי אם רוצים צמיחה אישית ?

אנחנו נפצעים ביחסים, נרפאים ביחסים וצומחים ביחסים. אנחנו יצורים חברתיים. ההתפתחות האבולוציונית שלנו בנתה אותנו לחיים בשבט. שלא כמו היום אדם שרצה להתבודד סיכויי הישרדותו בטבע היו קטנים ביותר. גם היום ההתבודדות היא רק לכאורה, גם אדם שבוחר "להתבודד" נעזר כיום בתוצרים של אנשים אחרים, אם מבחינת הציוד שהוא משתמש בו, הצידה ובטח מבחינת הידע. גם היום אדם שרוצה להכין את עצמו לתקופת התבודדות בטבע ייעזר בתשומות של אנשים אחרים אחרת לא ישרוד. על אחת כמה וכמה שטרום היות המהפכה החקלאית מיליוני שנות אבולוציה אדם בודד אחת דינו, מוות ברעב, או מוות מידי חיה.

יעוץ זוגי כי מערכות יחסים ממלאות חלק גדול מעולמנו הנפשי, החל במערכת היחסים הראשונית שלנו עם הורינו עבור למערכות היחסים עם קבוצות הילדים האחרים ועוד וכמובן שמערכת יחסים זוגית משמעותית (לרוב גבר ואישה, אבל כמובן גם חד מינית ) ממלאת תפקיד ניכר בעולמנו הנפשי.
לא סתם אנשים עסוקים ברכילות, לא סתם הרבה ספרות עוסקת בתיאורים של יחסים, כל מה שקשור למערכות יחסים שלנו או של אחרים מרגש אותנו.
אבל העולם מוזר, זוגיות יכולה להיות דבר מופלא ומלהיב, דרך נפלאה לחיות את החיים עם תחושה של ביחד אבל זוגיות במשבר עלולה להיות כואבת אפילו משתקת.

כאשר אנשים נמצאים בתוך זוגיות במשבר הם חווים כאב ממש פיזי, בשפה של ייעוץ זוגי או טיפול זוגי אנחנו נקרא לזה פצע. יכול להיות שזה פצע חדש שנוצר במערכת היחסים אבל רוב הסיכויים שזה פצע שהיה שם עוד מילדותנו והמשיכה הלא מודעת שלנו לבן/בת הזוג האלה היתה כדי לגרות את הפצע הישן ולרפא אותו.
בתהליך של יעוץ זוגי או טיפול זוגי אני מתייחס לכל אחד מבני הזוג כאדם שלם. אנחנו מבררים יחד מה מכאיב להם לומדים לזהות את הפצע ואיך בן/בת הזוג מגרה את הפצע. הרבה פעמים אנחנו מגלים יחד עם בני הזוג את הסיבות שגורמות להם לחטט בפצע.
למשל אם הפצע קשור להסתרה בן/בת הזוג ירבו להסתיר דברים.
בתהליך מיטיב של טיפול זוגי או יעוץ זוגי כאשר זיהינו את זה האדם המסתיר בודק עם עצמו מה יקרה אם יעניק ריפוי לבן/בת הזוג ויפסיק להסתיר מסתבר לו לרוב שתתאפשר לו צמיחה בחיים בכלל אם הוא יתחיל לשתף יותר.

תהליך מיטיבי של זוגיות והתוצר של תהליכי טיפול זוגי או ייעוץ זוגי היא צמיחה וריפוי של כל אחד מבני הזוג. 

מאמרים קשורים 

למה ייעוץ זוגי או טיפול זוגי נכשלים

לטנגו מספיק רק אחד 

היגיון בריא מזיק לנו בחיים בכלל וביחסים בפרט

× ואטסאפ
דילוג לתוכן