בזוגיות, איך להתיידד עם מה שמפריע לנו בבני הזוג או בעצמנו
בזוגיות, איך להתיידד עם מה שמפריע לנו בבני הזוג או בעצמנו

איך לפלרטט ולהתיידד עם מה שמפריע לנו בבני הזוג או בעצמנו

הרבה פעמים אנחנו פוגשים אם במערכות היחסים שלנו עם עצמנו או במערכות היחסים שלנו עם אחרים בכלל ועם בני זוג בפרט.
יש איזו אמירה מאוד נפוצה "לשחרר" אבל מניסיוני גם עם עצמי וגם עם אחרים אנחנו לא באמת יכולים לשחרר משהו שמטריד אותנו, לכן פיתחתי את שיטת הפלירטוט או ההתיידדות.

כאשר אנשים שנמצאים בתהליך של יעוץ זוגי או טיפול זוגי ולפעמים עם אדם שנמצא בתהליך של אימון לזוגיות פוגשים משהו שמטריד אותם, מכווץ אותם או מכעיס אותם בעצמם או באחרים הם באופן כמעט אוטומטי מנסים להימנע מהדבר על ידי מנגנון של "הילחם או ברח" (fight or flight)

אנחנו כל כך רגילים בחשיבה דיכוטומית שנראה לנו הכי טבעי שלבעיה יש רק שני הפתרונות האלה, כלומר אנחנו נילחם בקולות האלה או נברח מהם.
האמת שמניסיוני גם עם עצמי וגם עם המון אנשים שהגיעו לתהליכים של טיפול זוגי, יעוץ זוגי או אימון לזוגיות גילית שזה לא באמת אפשרי לכן החלטתי להתבונן מה האופציות בטבע למצבים מאיימים – כי מה שמפריע לנו בעצמנו או בבני הזוג שלנו זה ללא ספק משהו שמאיים עלינו, נוגע בפצע ישן, מפחיד וכו' .

אז אם הילחם או ברח לא עובד החלטתי להתבונן בטבע ומצאתי די מהר שיש עוד אופציה רווח וזה "לקפוא" (freeze)  כמו זיקית שקופאת במקומה, או חיה שמאירים עליה קופאת ולא זזה. שיחקתי קצת עם הרעיון של "לקפוא" מול הדברים שלא מוצאים חן בעיננו אבל גם זה באמת עבד.

עד שיום אחד באופן "מקרי" צפיתי בסתם סרטון קצר שצילמו אנשים בספארי שבו רואים לביאה שרודפת אחרי גור גנו, בשלב מסוים במרדף הגור "מבין" שלא יוכל לברוח ולכן מנסה אסטרטגיה חדשה הוא מחליט לפלרטט ולהתיידד עם הלביאה ומצליח! האסוציאציה  שלי הייתה גם זאזו התוכי ממלך האריות. המשותף בשני המקרים זה הפלירטוט וההתיידדות עם התוקפן. כך התחלתי לתרגל פלירטוט (flirt) עם קולות שמפריעים לי בתוכי ועם דברים שמפריעים לי אצל הזולת. וכך גם התחלתי לבקש בהנחיה שלי לאנשים בתהליכי טיפול זוגי, יעוץ זוג או אימון לזוגיות לתרגל את הפלירטוט על פי מודל שאני מכנה:
 ארבעת האפים (האות אף באנגלית) ואלו הם

The 4-F's

Fight
Flight
Freeze
Flirt

גיליתי עם עצמי ואחרים כמה הפלירטוט אפקטיבי

 

מאמרים קשורים

חלוקת תפקידים בזוגיות

האם קנאה זה רגש טבעי

הסרטון המדובר

× ואטסאפ
דילוג לתוכן