הסיבה העיקרית לכישלון של טיפול זוגי ולמה בכל זאת כן
הסיבה העיקרית לכישלון של טיפול זוגי ולמה בכל זאת כן

בפגישת ההיכרות שלי עם זוגות שפונים לקבל יעוץ זוגי ואפילו עוד בטלפון המקדים שבו הם מבררים לגבי טיפול זוגי תמיד מופיעה תלונה או האשמה כלפי בן/בת הזוג.
כולנו מאמינים שאנחנו בסדר גמור. כולנו מאמינים שאנחנו עושים הכי טוב שאפשר. כולנו מאמינים שאנחנו צודקים. לכולנו יש תפיסה מסוימת של מה שאנחנו קוראים האופי שלנו שהוא בלתי ניתן לשינוי. זה האופי שלנו ככה אנחנו.
לכן כמעט תמיד במפגש הראשון כל אחד מבני הזוג עסוק מאוד בלהסביר למה הוא צודק ולמה הוא בסדר ומה הזולת צריך לעשות ולשנות או להבין כדי שהיחסים ישתפרו.

אני מניח שכל מי שקרא את הפסקה הקצרה הזאת מבין שיש כאן פרדוקס בעייתי, מצד אחד כל אחד באמת ובתמים מאמין שהוא בסדר שזה האופי שלו והוא לא יכול להשתנות , מצד שני כל אחד באמת ובתמים שתהליך של טיפול זוגי או יעוץ זוגי יגרום לבן/בת הזוג להשתנות.

כאן אני חושב שטעון הקושי הגדול אבל משהבנו את זה ישנה כאן גם ההזדמנות הגדולה. הנחת העבודה שלי כלפי זוג שהגיע לקבל יעוץ זוגי או טיפול זוגי היא שהם מעוניינים להישאר יחד או לפחות אחד מהם רוצה להישאר יחד והשני לא נחוש להיפרד. אולי המחשבה על פרידה עברה אולי גם דוברה אבל אין מישהו מהם שנחוש להיפרד.
לכן אני מאמין שיש לבני הזוג הזדמנות גדולה לקבל ריפוי וצמיחה בתוך מערכת היחסים הזאת. כלומר יש ליצור דינמיקה כזאת במערכת היחסים שתאפשר לכל אחד מבני הזוג להכיר את עצמו טוב יותר, להגדיל את המודעות שלו, לקבל כלים של תקשורת מקרבת, לייצר ריפוי לפצעי העבר וצמיחה בכל מערכות החיים. מה שאומר בעצם ששניהם חווים שינוי. נקודת המשען, הטריגר לשינוי היא מערכת היחסים, האהבה, הילדים, או כל סיפור חיצוני אחר אבל בסופו של דבר השינוי הוא פנימי ועמוק של כל אחד למען עצמו.

בתהליך טוב של יעוץ זוגי או טיפול זוגי לפחות אחד מבני הזוג אבל כמעט תמיד שניהם יעברו התפתחות אישית ויעלו מדרגות בהרבה מתחומי החיים, מעבר לזוגיות כמעט תמיד נראה שינוי משמעותי בהורות, ביחסים עם המשפחה המורחבת, במקום העבודה, בבריאות בתרבות הפנאי וחברויות ובעוד תחומי חיים נוספים משום שהאנרגיה שנדרשה להחזיק מערכת יחסים שבה אדם מתלונן כל הזמן מתפנה כעת ומתועלת לצמיחה אישית.

לכן יעוץ זוגי או טיפול זוגי יעבוד הכי טוב כאשר כל אחד מבני הזוג רוצה להיטיב עם עצמו ולא עסוק ברצון לשנות את האחר.

מאמרים נוספים בנושא יעוץ זוגי

איך היגיון בריא מטרפד יעוץ ווגי

יעוץ זוגי, להגיע לבד ?

על דינמיקה של נתינה וקבלה 

 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן