התמודדות עם פרידה: פרידה כגמילה מהתמכרות

איך מתמודדים עם פרידה מבן \בת זוג?

הלוואי שמי שרוצה להתגבר על פרידה קשה וכל מי שמתמודד עם פרידה מבן זוג היה יכול לקרוא את מה שכתוב ולהשתמש בו באופן מידי להקל על הכאב. פרידות הן חלק מהחיים, בלתי נמנע שנחווה אותן ועדיין הן מכאיבות.
מאמר זה נכתב אם כן בעיקר עבור אנשים שמלווים חברים טובים אשר רוצים להתגבר על פרידה מבן או בת זוג אהובים.
ראשית אני רוצה להסביר שפרידה כמוה כגמילה פיזית. אני לא מדבר רק על גמילה מהרגל לא רצוי, למשל דחיינות, אני מדבר על תסמיני גמילה פיזית כמו גמילה מסם או מאלכוהול. ממש כמו בזמן גמילה מסמים, בשלב הראשון אחרי פרידה קשה מבן זוג אהוב, האדם חווה כאב פיזי ממש, האדם מרגיש שהוא בקריז, החוויה היא שכל מה שצריך כדי להקל מעט את הכאב זה להיות בקשר עם האהוב לשעבר, בדיוק כמו נרקומן שרוצה רק עוד מנה אחת של סם.

בדיוק כמו נרקומנים בתהליך גמילה כך גם אנשים אחרי פרידה מבינים שהקשר הסתיים ושצריך לעבור הלאה אבל הם לא מצליחים, נוצר ניתוק בין ההיגיון לבין החוויה הפיזית והחוויה מתגברת ושלוחת את האדם להעלות שוב ושוב במחשבתו את מה שהיה. יתרה מזאת זה השלב שבו אדם נוטה לעשות אידאליזציה לבן הזוג לשעבר. כל החסרונות נשכחו, כל מה שהפריע לא קיים. המחשבות האובססיביות מייצרות אשליה ומכיוון שהמוח לא יודע להבדיל בין דמיון למציאות, מחשבות על חוויות העבר שלפתע נראות מושלמות מרגיעות את הקריז, למען האמת הן משמשות חלק חשוב בתהליך הגמילה במסע של התגברות על פרידה או התמודדות עם פרידה בדיוק כמו שהמתדון משמש את הנגמלים.

מה שיכול להיטיב בשלב הזה עם האדם שליבו נשבר הוא הכנת רשימה של כל הדברים שלא עבדו או לא התאימו בקשר שהסתיים, כל הדברים שממש הפריעו לו בבן /בת הזוג הקודמת. רשימה כזאת צריכה להיות בכיס וחשוב לקרוא בה שוב ושוב.

בסופו של דבר לב שבור מחלים כמו כל איבר אחר שנשבר. אדם ששבר רגל סופה של העצם להתאחות ואז הרגל חוזרת לתפקוד. אני רואה את תפקידי כמי שמלווה אנשים בזמן משבר של פרידה, לאפשר להם להניח ללב להתרפא כאשר אני מספק להם "גבס רגשי" כלומר עוזר להם לראות מה מקומו של הלב בתהליך הזה.

בדיוק כמו אדם ששבר רגל ולא קיבל קיבוע וגבס יחזור אמנם לתפקד אבל יצלע כך גם אדם שליבו נשבר ולא ידאג לקבע אותו בתהליך ההחלמה עלול "לצלוע רגשית" לסגור את הלב, לפתח ציניות, לוותר על אהבה וכיוצא באלה.

לכן אני מאמין שאין צורך לדבר על התגברות על פרידה, אלה על השלמה.

מחשבה לסיום, אם פרידה זאת גמילה האם מה שאנו מכירים כאהבה היא התמכרות ?

קראו כאן על התמודדות עם  פרידה ממאהב או מאהבת

קרא כאן איך להשלים עם פרידה

למה פרידה כל כך כואבת 

הרצאת טד מרתקת בנושא

× ואטסאפ
דילוג לתוכן