תקשורת מקרבת גשר בין שניים. במקום ייעוץ זוגי או טיפול זוגי ?

תקשורת מקרבת תקשורת זוגית כמנוע של ייעוץ זוגי

תקשורת מקרבת משמשת חלק אינטגרלי מכל תהליך ייעוץ זוגי אבל היא גם עומדת בזכות עצמה.

במקרים מסוימים בהם טיפול זוגי לא מתאפשר ניתן להסתפק בלימוד ותרגול של תקשורת מקרבת כדי לבנות גשר בין אנשים בכלל ובין בני זוג בפרט.

אני מאמין שכל אדם יכול לשפר את איכות היחסים שלו ואת טיב התקשורת שלו, לא תמיד זוגות פנויים לתהליכים של יעוץ זוגי או טיפול זוגי שדורשים משאבים של זמן וכסף. לפעמים אין באמת צורך כי יש רק כמה ויכוחים שמעיבים על האווירה בבית. אז במספר מועט של מפגשים ניתן ללמוד  תקשורת מקרבת.  לפעמים למרות שיש כמה בעיות יותר עמוקות ביחסים בין בני זוג הם לא פנויים או לא  מעוניינים לפנות לתהליך של יעוץ זוגי. גם במקרה כזה ניתן להקטין את עוצמת הלהבות בבית בעזרת התקשורת המקרבת והכלים המצוינים שהיא מעניקה לנו.

אנחנו מניחים הנחה מקדמית שבני זוג לא רוצים לפגוע זה בזו וגם לא בוחרים להיפגע.
מאחר  ואנחנו חיים בתרבות שעוסקת בחשיבה דיכוטומית שמתייגת כל דבר להיות טוב או רע, צודק או טועה, בסדר או לא בסדר אנחנו יוצרים דינמיקה של ויכוחים ומריבות.
ברוב הפעמים אנחנו מגיבים באופן לא רלוונטי למציאות אלא דרך פרשנויות שטבועות בנו.

אחד הרעיונות המרכזיים של התקשורת המקרבת בכלל ובתוך ייעוץ זוגי בפרט הוא להפסיק את המשחק “מי צודק” זה נשמע קל אבל זה ממש לא פשוט ודורש אימון תרגול ובעיקר יכולת התבוננות פנימה לעולם הרגש שלנו.

העצמה של יועץ זוגי טוב זה היכולת שלו להשתמש בכלים האלה כדי לעבוד לא רק על הטכניקה אלא גם כדי להפנות עבור בני הזוג את המבט פנימה אל העולם הרגשי שלהם. הפניית המבט פנימה היא חיונית כדי להפוך את התקשורת המקרבת מאות מתה לשפה חיה.

למרות שזה נשמע לכאורה פשוט, למרות שהפרוטוקולים נראים ילדותיים תקשורת מקרבת זאת שפה וכדי ללמוד לדבר בה נדרשת הסכמה , נדרש רצון, השקעה בתרגול ואימון, הסכמה לטעות ובכל זאת אפשר ללמוד אותה בזמן קצר יחסית לכל תהליך אחר.

מאמרים קשורים

לימוד תקשורת מקרבת 

תקשורת מקרבת יעוץ זוגי  ומסר אני

דיאלוג שלושת השלבים

תקשורת מקרבת בארבעה שיעורים של מרשל רוזנברג תרגום לעברית

 

× ואטסאפ