הצצה לקליניקה תקשורת מקרבת אמא ובת
הצצה לקליניקה תקשורת מקרבת אמא ובת

אמא ובת תקשורת מקרבת אחרי 55 שנים

אני משתתף קבוע בפורום מסוים ובאחד המפגשים דיברתי על תקשורת מקרבת, רוב הדוגמאות שלי לקוחות מעולם הזוגיות אבל תקשורת מקרבת מאפשרת לנו לפתור קונפליקטים שנמשכים שנים. ניגשה אלי אחרי המפגש בחורה מרשימה, רופאה, עצמאית , נשואה בזוגיות מצוינת, נקרא לה דנה (שם בדוי). דנה  סיפרה על אמא שלה ועל קונפליקט מתמשך מולה, דנה  גיל 56 ואמא שלה כבר עברה את גיל שמונים. היא בקשה שאפגש איתה ועם אמא שלה. האמת שסירבתי, מלא בחשיבות עצמית הסברתי  לדנה שאני בשמחה אעשה איתה תהליך שבו תלמד להשלים עם אימה.

זה נכון שמחפשי ומחפשות זוגיות אצלי עוברים כמעט תמיד תהליך של השלמה עם ההורים, אני יודע שאני יכול לעשות את זה טוב אבל למען האמת לא הייתי קשוב. חשבתי שכמו שקורה לעיתים דנה תתרצה ותבוא לטיפול מול אימא שלה אצלי או אצל מטפל אחר.
תקשורת מקרבת זאת שפה ולא חשבתי שאשה בת 82 צריכה לעשות עכשיו להתחיל בלימוד. תקשורת מקרבת זאת שפה חדשה.
ובכן דנה לא ויתרה ובמפגשים הבאים היא סיפרה לי שהיא ואמא שלה מחכות לי. לא רק זאת אלא שהיא רצתה שאגיע אליה הביתה.  היא התחילה לכנות אותי "מלאך", "מושיע" והיתה בטוחה שאני יכול לעזור להן לפתור את כל הבעיות.
האמת שזה היה מחמיא אבל גם מלחיץ ובכל זאת עם הרבה חששות ושלא כמנהגי קבענו פגישה של שעה וחצי אצל דנה בבית .

הגעתי בחשש גדול, היו לדנה ציפיות לא מציאותיות שאחרי 50 שנה של דינמיקה קשה עם אמא שלה אני אוכל לפתור את העניין.
ישבנו בחדר צפוף ואני בחרתי לשבת על שרפרף שהיה שם כשאני נמוך מהן, כרגיל מיד שהתחילה הפגישה שכחתי את כל הפחדים את הסידור הלא נוח של החדר ונכנסתי ל"מצב"
ברבע שעה הראשונה בערך הנחתי להן לקיים את השיחה הרגילה שלהן, דנה בעיקר האשימה את אמא שלה שהיא מתערבת לה בחיים והאמא האשימה את דנה שהיא לא מקשיבה לה אף פעם.

התחתי לעבוד עם דנה , הסברתי לה את המבנה הבסיסי של מסר האני של תקשורת מקרבת, עובדה, רגש, צורך ובקשה ולקחה בערך חצי שעה עד שהיא הצליחה להגיד לאמא שלה משפט כזה. נושא ספציפי וקונקרטי מה היה, מה הרגישה, מה הצורך שלה ומה הבקשה שלה.
אחר כך ניסיתי לעבוד עם אמא שלה על חיבור משפט דומה וכאן דנה נרתמה לעזור, בסופו של דבר אמא הצליחה להגיד משהו דומה למסר האני אבל קרתה הפתעה. בזמן שאמא ניסחה דנה בתחילה לחשוב ולעזורר לה להבין מה היא מרגישה, מה היא צריכה ומה היא מבקשת.
לפתע דנה התחילה לראות את אמא שלה באור שונה, כאישה עם רגשות וצרכים.
דנה הבינה שאמא שלה נותנת עצות מתוך צורך להיות משמעותית ורלוונטית ושאמא מרגישה פגועה כאשר דנה חותכת אות דבריה.
מעבר לכך כשחפרנו קצת בדוגמאות דנה הסכימה להודות שהרבה מהעצות של אימה נכונות בדיעבד ואפילו הביעה בקשה שתמשיך להשיא את עצותיה אבל ביקשה שאמא תשאל קודם את דנה אם היא פנויה ושתסתפק בפעם אחת בלבד לאותה עצה.

חודש אחר כך דנה סיפרה לי שבעקבות הפגישה המצב השתפר פלאים, והיא ואמא יוצאת לנופש סופ"ש ביחד.

אני למדתי להקשיב יותר לבקשות של אנשים, כי למרות שאני חושב ש99 אחוז מהעבודה נעשתה על ידי דנה, עדיין הנוכחות של אימה בפגישה היתה משמעותית עבורה והיא בטוחה שאמא שלה השתנתה פלאים. למדתי שאשם מוכן לתלות ציפויות גדולות בפגישה אחת לפעמים הן מתגשמות .

 

מאמרים קשורים 

לימוד תקשורת מקרבת

שיחת שלושת השלבים – מבוא לתקשורת מקרבת 

תקשורת מקרבת מסרי אני

× ואטסאפ
דילוג לתוכן