אהבת חינם – לא מה שחשבתם
אהבת חינם – לא מה שחשבתם

מחשבות אחרי תשעה באב: על אהבת חינם – לא מה שחשבתם.

משפט נפוץ מפי הרבנים והחסידים אומר כי "עדיף להיכשל באהבת חינם ולא בשנאת חינם"
אם כך השאלה היא האם "אהבת חינם" היא כישלון.

ובכן אם נפקיע רגע את ההקשר מהשיח הציבורי של קבלת האחר ונתבונן במערכות יחסים, מהי אהבת חינם וכיצד היא עלולה להכשיל זוגיות ?
מערכת יחסים מיטיבה כוללת דינמיקה של ריפוי וצמיחה ושל קבלה ונתינה.
קורה לי לפגוש אנשים שבילו שנים במערכת יחסים שרוקנה מהם את האוויר. בחוויה שלהם הם מאוד אוהבים (אהבו) את בן/בת הזוג והיו בנתינה מאוד גדולה אבל בסופו של יום מצאו את עצמם מרוקנים, חסרי אוויר וחסרי ערך עצמי.
יותר מידי פעמים אני שומע את המשפט "הבעיה שלי היא שאני טוב/ה מידי". הרבה פעמים אלה האנשים שנתפסים בעיני עצמם בתחילתו של קשר כאנשים החזקים, כאלה שיש להם משאבים, שהם רוצים להעניק, לפרגן ולתת לבן/בת הזוג ללא התחשבנות.

אני ממש לא בעד התחשבנות, אני בעד שבתוך מערכת יחסים כל אחד ידע לחוות ריפוי וצמיחה נתינה וקבלה. אם אדם מוצא עצמו בקשר שבו הוא תמיד בנתינה, הוא רואה את בן/בת הזוג צומח וחווה את עצמו תקוע ואולי דועך. הרבה פעמים האדם הזה יהיה ברציה ממושכת כלומר לאורך זמן רב הוא מסתובב עם תחושה של ריצוי כדי ולמען לשמור על שלום בית. הדיבור הפנימי יהיה "אני מספיק חזק וכדאי לי לשתוק למען האהבה" ובכן זה סוג של אהבת חינם שמרעילה את היחסים.

מי שנקלע למצב הזה חייב לצלצל בפעמוני האזעקה למען עצמו למעל היחסים ולמען בן/בת הזוג. כאשר אדם מרצה הוא לא באמת מיטיב עם האחר, כי באופן מוזר האחר יהפוך להיות דורש או קורבן. לא תהיה שמחה של נתינה ובטח לא הודיה על קבלה.

כדי לבדוק את הנתינה שלך היא נכונה אפשר לשאול האם הנתינה ממלאת אותי ? האם אני חווה את בן/בת הזוג בהודיה?
כדי לבחון אם הקבלה היא נכונה יש לשאול האם אני בהודיה? האם אני רואה את בן/בת הזוג שלי שמח ופורח ומתמלא מהנתינה ?
כמו כן שאלה שכל אחד צריך לשאול את עצמו האם הוא יודע לבקש ולקבל בקשר ?

אנשים יקרים אני מודע לכך שהשיח התרבותי מרבה להשתמש בסיסמאות :
"אהבה תנצח הכול" ,  "אהבת חינם"  וכו…
אבל החיים הם יותר מורכבים מכך, כמעט כל זוג שהתגרש היה פעם מתחת לחופה והאמין שהם אוהבים ובלתי נפרדים אבל הדינמיקה של מערכות יחסים רוחשת לה.

כדי שלא נישאר פסימיים רק אגיד שזאת לא גזירת גורל. כל אדם וכל זוג יכול לבוא ללמוד את הדינמיקה הזאת, כיצד לשים לב לנורות האזהרה, כיצד לתקשר ואיך ניתן להימנע ממלכודות. לכן אנשים יקרים אל תסמכו רק על האהבה "תעבדו" בתחזוקת מערכות היחסים שלכם כי גם אהבת חינם היא כישלון.

מאמרים קשורים:

האם כדאי לפנות לבד?

רומיאו ויוליה

על הדינימיקה של נתינה וקבלה

על משולש האהבה  – מה סוג האהבה שלכם ?

 

 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן