כשהעוני דופק בדלת האהבה פורחת מהחלון?
כשהעוני דופק בדלת האהבה פורחת מהחלון?

כשהעוני נכנס בדלת האהבה בורחת מהחלון – פתגם עממי

משבר כלכלי כמו כל משבר אחר בזוגיות ובמשפחה עלול לפרק ולהוביל לגירושים ויכול לאחד את הזוג להתגייסות לצאת מהמשבר.

מסתבר שתקשורת טובה, אומץ לשתף בפרטים ופחדים, יכולת לקבל את ההחלטות יחד יכולות להביא את הזוג לגבהים חדשים, שילוב של איש מקצוע בתחום התקשורת המקרבת  יכול להיות יותר משמעותי מכל  דבר ליצירת תחושת "אנחנו" חזקה וליציאה מהמשבר לצמיחה. 

משבר כשמו כן הוא תמיד יהיה רב תחומי, נדיר שאנשים יחוו משבר שיצטמצם רק להיבט חלקי של מערכות החיים שלהם. וכאשר יש משבר אף פעם לא יודעים איפה להתחיל לטפל בו. מניסיוני דווקא השקעה במערכת היחסים מייצרת בסיס טוב ליציאה ממשבר כלכלי.

כולנו גדלים עם אמונות עמוקות מאוד ופחדים הן לגבי כסף והן לגבי אהבה מהי.
באופן קסום כמעט הדרך שבה הדברים עובדים בחיים זה שהפחדים שלנו מתגשמים, מי שפוחד מהונאה ירמו אותו, מי שפוחד מבגידה יבגדו בו, מי שפוחד ממחלה יחלה ומי שפוחד מהתרסקויות כלכליות יתרסק. הרבה פעמים – לא כאן המקום לפרט, אבל כך זה קורה אנחנו מזמנים לנו בן/בת זוג כך שהדינמיקה והחיים ביחד יגשימו לנו את הפחדים שלנו.

כאשר יש משבר כלכלי מאוד קשה להשקיע בייעוץ בטח במיוחד כשמדובר על ייעוץ זוגי אבל דווקא הזוגות שהשכילו לעשות זאת כחלק מהתהליך גילו שזאת השקעה ולא הוצאה.
הרבה מגיעים לייעוץ עם האשמה מאוד ברורה של אחד מבני הזוג על המצב הכלכלי זה כמעט תמיד נתפס "בגללו" או "בגללה" וכמובן שמתחילה שיחה של האשמות הדדיות ומישהו לוקח את האשמה אבל זה קרה כי השני אמר/עשה/עצבן/נמנע/ …. וכן הלאה.

אם נחריג מקרים של התמכרות להימורים, לקניות, אלכוהול או סמים , אז משבר כלכלי הוא תוצאה מהתנהלות לא נכונה שהתאפשרה מתוך ה"רצון הלא מודע" להגשים את הפחד או האמונה שנוגעת לכסף.

המציאות הזאת פוגשת שני אנשים שיתכן ויש להם אמונות שונות ביחס למחויבות במערכת יחסים. אחד הדברים שלמדתי הוא שיש גבול למחויבות, בעוד למשל שאצל הקתולים נישואים היו עד שהמוות יפריד, אז יש תרבויות מסוימות בהודו שבו האלמנה עולה על המדורה עם גוויית בעלה כדי שלא יופרדו. לעומת המקרים האלה אצל כולנו יש גבולות המחויבות שלנו להישאר במערכת יחסים בזמני משבר כלכלי (גם אחר) תלויה מאוד בסט האמונות שגדלנו עליהן. לצורך הכתיבה העליתי פוסט בפייסבוק ששואל את השאלה
כשהעוני דופק בדלת האהבה פורחת מהחלון?

ואספתי שלל תשובות אצטט כאן כמה:

 • אתה באמת שואל?ברור שכן!אין היום אהבה הכל אינטרס הדדי וברגע שאין כסף הכל אבוד.
 • יותר מהר ממה שנדמה לך.
 • האהבה יכולה להשאר..הזוגיות תתפרק…וכן לצערי כמעט הכל היום קשור לכסף…מחסור מביא חוסר, חוסר מביא בעיות.
 • כמו בשיר האהבות יפות הן עד שפתאום עפות הן רק אלוהים ידע לא.
 • וכן האהבה הולכת כי זה בעייתי.זה מביא מלא בעיות ..איך בדיוק אפשר לממש אהבה כשייש חובות.

אבל גם :

 • לא ממש לא לא אצלי.
 • לא בהכרח – אצלי לפחות זה לא קרה.
 • לא ממש… אם יש בסיס טוב.
 • It's for better or for worse.
 • אם זה כך לא היתה אהבה אמיתית. מזכיר לי הפתגם – ידידות העושה חשבונות אינה
  אלא עסקה.
 • בעיניי זה כמו לומר – אם יש עוני , אז ניפטר מבני המשפחה , מהילדים , מהבעל וכו..
  זה מגוחך… כי דווקא בזכות האהבה , מתחבקים , מהדקים חגורות ומחפשים חישוב
  מסלול מחדש. בעזרת האהבה יש כוח ומוטיבציה. לא מכירה אחרת.

התשובות נחלקו בערך חצי חצי מבחינת הכיוון שאנשים ענו, גם לא ראיתי איזה אפיון מגדרי, נשים וגברים הביעו את שתי העמדות הללו.

כדי שזוג שנקלע למשבר כלכלי יוכל להתמודד עם המשבר ולצלוח אותו כזוג צריכים שניהם להירתם לעמדה שזוגיות זה לתמיד, לפחות הם צריכים להסכים שקודם כל נחלצים יחד ואש רואים מה קורה.
יש זוגות שאצלם זה ככה, אבל אם בערך חצי מהאנשים חושבים אחרת אז סטטיסטית רבע מהזוגות רק יחלקו את העמדה הזאת ללא שום ערעור. נושא הכסף הרבה פעמים לא מדובר בתחילת קשר. כשמאוהבים אנחנו נוטים להפריז באמירות שלנו, אצל זוג אחד שהיו אצלי הוא זכר בוודאות שהיא אמרה לו "איתך גם אוהל במדבר ולחם העיקר שנהיה ביחד" אבל כשההכנסות של העסק שלו קטנו היא רצתה לפרק את החבילה וגם אמרה "אין סיכוי שאמרתי דבר כזה אבל אולי כי הייתי מאוהבת"

בשלב הזה חשוב לבדוק מה אפשר להפסיד מפירוק ומה אפשר להרוויח מהשותפות, זה שלב שבו צריכים ללמוד לדבר אחריות ולא האשמות, להפשיל שרוולים ולגייס את כל המשאבים כל אחד למען עצמו ולמען האחר.

במקרים האלה טיפול זוגי יעניקו בסיס להבראה כלכלית , כאשר היחסים בריאים אפשר להתחיל לייצר תוצאות וכאשר מתחילים לראות תוצאות היחסים משתפרים.

אם גם אתם בסוג של משבר התקשרו עכשיו 

054-4337382 

לשיחת מיקוד חינם או לקביעת פגישה.

המלצות על פעילותי:

מאמרים קשורים 

על משולש האהבה אבחון מערכת היחסים שלך

חלוקת תפקידים ואחריות

דינמיקה של נתינה וקבלה 

משברים נפוצים בחיי נישואים 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן