מדריך מקוצר לגבריות בריאה – בין המאצ'ו והמסורס
מדריך מקוצר לגבריות בריאה – בין המאצ'ו והמסורס

 

המדריך לגבר: בין המאצ'ו, והמסורס חפש את הגברי הבריא

אתחיל בציטוט מתוך שירו הנפלא בעיני של ארז לב ארי ששר על הבלבול של הגבר בעידן החדש:

ארז לב ארי שר :

את רוצה אותי מבוית
את רוצה אותי ער
את רוצה אותי
חי ומדבר
את רוצה אותי רך
רוצה אותי פרא
אחד שמדבר על הדברים האלה
אקטיבי יוזמטיבי סנסטיבי
רק לא אחד מאלה

את רוצה אותי מלך
אחד שיש לו מילה
כדי להציל את האהבה
זאת מלחמה על הבית …….

…..
אני מוחל על כבודי
על הברכיים
בולע את הרוק
אקטיבי יוזמטיבי סנסטיבי
רק לא אחד מאלה …..

על הגבריות הבריאה

הגזע האנושי קיים מיליוני שנים שאת רובן המוחלט בילינו כציידים ולקטים. ליתר דיוק הגבר צייד והאישה מלקטת. האבולוציה הכינה את הגבר לצוד, לכן מהות הגבריות קשורה בתכונות הנחוצות לצייד.
הצייד ממוקד מטרה, הוא מגויס כל כולו למען המטרה. הישרדותו שלו והישרדות השבט כולו תלויה ביכולת שלו לקום כל בוקר, לצאת מהמערה, לרדת אל העמק, למצוא את אותו הצייד שמצד אחד יספיק למאכל השבט ומצד שני לא יהיה חזק או גדול ממנו, עליו להיות נחוש, לפעול בקור רוח מוחלט, לקחת את הסיכון המדויק, להיות סבלני ולא לפעול בחופזה אבל גם לא להתעכב לשנייה אחת כשמגיע הרגע ולצאת למרדף ולהנחית את המכה על הצייד. על הציד לדעת לפעול עם גברים אחרים בשיתוף פעולה, כאשר האגו עלול לחבל בלכידת הצייד והתוצאה הסופית אוכל והישרדות חשובה הרבה יותר ממי הנחית את המכה הראשונה על החיה הניצודה. אסור לציד להיות מוסת מהמטרה, עליו לשמור על המרכז הפנימי שלו שקט מול כל אתגר או הסחת הדעת או משחקי האגו שלו מול גברים אחרים ומול השבט. הוא חייב לפעול באופן הכי נכון כדי לשרוד.
אין פלא לכן שגברים נמשכים למשחק הכדורגל או לפעילות מסחר בשוק ההון בבורסה למשל, אפשר לשים לב שהמצליחים בזירות המודרניות האלה יודעים להביא את התכונות הגבריות הבריאות במיטבן.

הגבר הבריא כל מהותו נתינה, את הצייד הוא יישא בגאווה אל מדורת השבט ושם יעניק אותה לשבט או לאישה שלו. כך גם הגבריות הבריאה במערכות יחסים עוסקת בהענקה בעוד הנשיות עוסקת בקבלה. כמה סימבולי הגבר חודר אל העולם ומעניק את מתנותיו והאישה נפתחת לקבלן.

הופעת המאצ'ו השוביניסט.

כאשר הופיעה החקלאות ו"התפתחנו" מתרבויות שבטיות לתרבויות חקלאיות שצוברות רכוש ומרכזות יחד כמויות גדולות של בני אדם התחילה להופיע ולעלות הפטריארכליות השוביניסטית. לאורך רוב שנות ההיסטוריה שלנו בטח הכתובה הגבר נמדד, חונך, גודל והוערך על ידי היכולת שלו להשיג כמה שיותר כסף, כבוד, כוח ונשים (כככ"ון).
כך צמחה התרבות המאצ'ואיסטית.

ההעברה הבין דורית של כולנו, כל הגברים כוללת את ההתניה הזאת בדיוק, להשיג כככ"ון ולכן בכול הגברים קיימת במידה זו או אחרת הנטייה לשוביניסטיות מאצ'ואיסטית.

הגבר המסורס

עם הופעת הפמיניזם במאה הקודמת נלקחה מהגברים העמדה השוביניסטית ומאחר ולא היה קיים עבורם מודל אחר התחילו להופיע גברים שאני מכנה מסורסים, ללא שום ידע או הבנה על הגבריות הבריאה עבורם. הגבר המסורס לא יודע להעניק מתוך שמחה, הוא נוטה להיות מרצה אפילו צייתן, מזניח את תפקידי ההובלה, נכנע לרגשותיו ולצערי כאשר הוא מנסה להתחבר לגבריות שלו מופיעה תוקפנות ואפילו אלימות.

אז איך לחזור להיות גבר בריא במערכות יחסים ?

לדעת מהי מטרתך העליונה ולדבוק בה,
לבחור את האישה שלך, להיות שם בהענקה מתוך שמחה,
לשמור על קור רוח מול המופעים הרגשיים של האישה,
להפעיל הומור, למצוא את הביטחון העצמי ולשדר אותו החוצה,
נחישות במקום תוקפנות, סבלנות ודיוק במקום התפרצות,
הבעת רגשות בזמן ובמקום המתאימים.

למתעניינים ספרו המצוין של דוד דיידה דרך גבר

מאמרים קשורים :

טיפל בזוג עם גבר אלים 

רוצה את החופש שלו

על דינמיקה של נתינה וקבלה 

 

 

 

 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן