ייעוץ זוגי וזיהוי של הפקדת הקולות בידי האחר בזוגיות
ייעוץ זוגי וזיהוי של הפקדת הקולות בידי האחר בזוגיות

מכירים את זה שהרבה פעמים בזוגיות יש נושא שקשור לאחד מבני הזוג והשני מתווכח איתו עליו כל הזמן? רק דוגמה : אחד נוטה לאכילה מרובה, משמין, לא פעיל ספורטיבית, בת הזוג מקפידה על תזונתה ומתעמלת סדיר. בעקרון יכול להיות שאין אן זה בעיה, אבל לעיתים קרובות אנחנו נפגוש בני זוג כאלה בדינמיקה כזאת שהיא מרבה להעיר לו על איך וכמה שהוא אוכל, על כך שהוא לא יוצא לפעילות גופנית ונוצרת דינמיקה של ויכוחים בלתי נגמרים.  (זה קורה כמובן גם ההיפך שבן הזוג מרבה להעיר לאישה)

הנחת העבודה שלי שבכולנו קיימים כל הקולות וכל האפשרויות כלומר גם הגבר במקרה שלנו קיים בתוכו קול פנימי שרוצה להתחיל להקפיד על תזונה ולצאת להתעמל. רק מה בדינמיקה שנוצרה (מכל מיני סיבות שלא אכנס אליהן) הגבר "הפקיד" את הקול הבריאותי שלו בידי האישה, כלומר כל עוד הדינמיקה היא כזאת הוא בעצם "לא אחראי לכאורה"  על בריאותו ומי ש"אחראית לכאורה" היא בת הזוג. כמובן ששום שינוי במצב כזה לא יתרחש משום שרק הוא יכול באמת לקחת אחריות על תזונתו ועל בריאותו.

במקרה כזה על האישה ללמוד לקבל אותו כמו שהוא ולשחרר את הקול הזה, ואזורק אז לפעמים יש סיכוי שהגבר יחזיר לעצמו את האחריות על תזונות ועל בריאותו. הקסם הוא שהרבה פעמים זה קורה רק כאשר באמת כבר לא אכפת לה .

רק דוגמה קטנה ויחסית קלה להבנה אבל אני נתקל בתופעה דומה בבסיס של הרבה ויכוחים בלתי נפסקים של זוגות, שאחד מבני הזוג מפקיד את האחריות על עצמו בידי השני, הגעה בזמנים, לבוש, קשר עם ההורים, אחריות לגבולות כלפי הילדים, נושאי כספים ועוד ועוד.

מה שניתן לעשות בייעוץ זוגי קשוב יחסית די בקלות זה ללמוד לזהות את הדברים.
אימון וליווי ילמד את בני הזוג לשחרר לכל אחד את האחריות שלו ומכאן הדרך להסכמה הדדית היא יחסית קלה .

מאמרים קשורים 

חלוקת תפקידים ואחריות – כסף כדוגמה. 

על הדינמיקה של נתינה וקבלה 

שיחת שלושת השלבים מבוא לתקשורת מקרבת

 

× ואטסאפ
דילוג לתוכן